close
تبلیغات در اینترنت
لیست خرید اینترنتی کتاب دانشگاهی در فروشگاه اینترنتی کتاب
loading...

فدک بوک

کتاب دانشگاهی خرید کتاب دانشگاهی در دسته بندی های مختلف کتاب فنی مهندسی شامل مهندسی کامپیوتر(نرم افزار و سخت افزار)، مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی هسته ای، مهندسی هوافضا، مهندسی مواد و متالوژی، مهندسی شیمی، مهندسی نفت و گاز، مهندسی دریا، مهندسی معدن، کتاب هنر شامل برنامه ریزی شهری، منطقه ای و مدیریت شهری، هنرهای نمایشی، هنر های تصویری و طراحی، هنر های موسیقی، مجلات،کتاب علوم انسانی شامل حقوق، حسابداری و حسابرسی، تربیت بندی، ادبیات، الهیات و معارف اسلامی،…

لیست خرید اینترنتی کتاب دانشگاهی در فروشگاه اینترنتی کتاب

علیرضا بازدید : 6 پنجشنبه 20 ارديبهشت 1397 نظرات ()

کتاب دانشگاهی

خرید کتاب دانشگاهی در دسته بندی های مختلف کتاب فنی مهندسی شامل مهندسی کامپیوتر(نرم افزار و سخت افزار)، مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی هسته ای، مهندسی هوافضا، مهندسی مواد و متالوژی، مهندسی شیمی، مهندسی نفت و گاز، مهندسی دریا، مهندسی معدن، کتاب هنر شامل برنامه ریزی شهری، منطقه ای و مدیریت شهری، هنرهای نمایشی، هنر های تصویری و طراحی، هنر های موسیقی، مجلات،کتاب علوم انسانی شامل حقوق، حسابداری و حسابرسی، تربیت بندی، ادبیات، الهیات و معارف اسلامی، زبان خارجه، روانشناسی و ... ، کتاب کشاورزی،کتاب علوم اقتصادی، کتاب علوم پزشکی، کتاب علوم پایه شامل زمین شناسی، شیمی، قیزیک، ریاضی، آمار، ژئوفیزیک و هواشناسی، زیست شناسی، علوم کامپیوتر عرضه توسط ناشران معتبر دانشگاهی مانند انتشارات سمت، انتشارات نگاه دانش، انتشارات نص، انتشارات علوم دانشگاهی، انتشارات دانشگاه تهران، انتشارات فاطمی، انتشارات ارجمند، انتشارات رشد، انتشارات میزان، انتشارات مجد، انتشارات ترمه، نشر دانشگاهی، انتشارات محکامه، انتشارات ساکو، انتشارات بازاریابی، انتشارات رسا با امکان خرید کتاب از فروشگاه اینترنتی کتاب فدک بوک که پس از خرید اینترنتی کتاب و در صورت ناموجود بودن در سایت، خرید تلفنی کتاب از بانک کتاب فدک بوک انجام میگیرد و پس از ثبت سفارش در کوتاه ترین زمان ممکن به تمامی کشور ارسال می گردد.

 

 

کتاب زرد ساختمان: قراردادهای عمرانی

در این کتاب می‌خوانید:

 • شرایط عمومی و خصوصی پیمان
 • قرارداد متر مربعی زیربنا
 • قرارداد مدیریت طرح
 • قرارداد طرح و ساخت 

 

مقدمه
 پیشرفت روز افزون صنعت ساختمان و گستردگی صنایع وابسته به آن، کلیه ی دست اندرکاران اعم از کارفرما، مشاور و پیمانکار و... را ملزم می سازد تا در اجرای صحیح و اصولی پروژه های عمرانی، توجه مجدانه ی خود را به موارد ذیل معطوف دارند:
 نخست اینکه در ارتقای دانش و تجرب ه ی خویش در زمینه ی مسایل حقوقی مربوط به آن اهتمام ورزند؛ دیگر اینکه تلاش خویش را در غنای هر چه بیشتر اطلاعات و آگاهی خود نسبت به آشنایی با اصول فنی ساختمان و رعایت نکات ایمنی مربوط به آن به کار گیرند.
 بررسی اجمالی نشان می دهد که اختلافات و دعاوی فراوانی در حین اجرای توافقات اولیه و به دنبال انعقاد قراردادها، مبتلا به طرفین قرارداد شده و پیشرفت پروژه ها را به گونه ی قابل ملاحظه ای دچار وقفه ساخته و زیان های ناخواسته ی فراوانی به بار می آورد.
 اغلب این اختلافات، ناشی از فقدان آگاهی لازم از موارد حقوقی و فنی مربوط به این گونه امور است.
 مشاهدة موارد فوق، شرکت سازه طراحان فدک را بر آن داشت تا مصرانه در تدارک و تدوین کتاب زرد ساختمان گام بردارد.
 کتاب زرد ساختمان مجموعه ای از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی لازم الاجرا را در طراحی و نظارت و اجرای کلیه عملیات ساختمانی که هدف آن ایمنی و بهر ه دهی هر چه مناسب تر است، در بر می گیرد.
 آنچه این مجموعه را از سایر آثار متمایز می کند، انطباق کامل آن با مقررات ملی ساختمان، سازگار بودن با شرایط کشور، کاربردی بودن و به روز بودن مطالب آن است.
 علاوه بر این، مجموعه ی حاضر، مهندسین را از مراجعه به منابع متعدد و پراکنده ای که دسترسی به آنها اغلب با صرف وقت فراوان همراه است، بی نیاز می کند و به آنان این امکان را می دهد که مطالب مورد نیاز خود را در اسرع وقت تهیه و در پروژه های مورد نظر اعمال کنند.
 بدین منظور مجموعه ی حاضر، زیر نظر کمیته ای تخصصی، متشکل از کارشناسان مجرب و کارآزموده در زمینه ی مسائل فنی و حقوقی، از منابع معتبر استخراج و با دقت مضاعف درج شده است تا از حیث محتوا و حدود و دامنه ی کاربرد بتواند به عنوان مرجعی قابل استناد، مورد استفاده ی
 اهل فن قرار گیرد.
 در همین راستا، شرکت سازه طراحان فدک، با هدف ارتقا و توسعه ی دانش مهندسی کشور، اقدام به ارائه ی خدمات مشاوره در زمینه ی قراردادها با رویکرد ساخت و ساز شهری و پرو ژه های عمرانی و نیز برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی در زمینه های مذکور کرده است.
 با اغتنام فرصت، از کلیه ی صاحب نظران و اساتید محترم درخواست می شود با ارسال نظرات و پیشنهادهای خود، ما را در جهت غنای هر چه بیشتر این مجموعه یاری فرمایند.
 لازم می دانم مراتب تشکر و قدردانی خود را از آقای مهندس رضا کرمی شاهنده و خانم شبنم کارپسند و آقای محمد کرمی شاهنده که در آماده سازی این اثر ما را یاری داده اند ابراز دارم.
 همچنین از جناب آقای مجی درضا زروئی، مدیر طرح کتاب زرد ساختمان، به خاطر یاری های بی دریغ ایشان در تدارک هر چه بهتر این مجموعه سپاسگزاری کنم.

 علیرضا پوراسد

 

مقدمه 
 پیشرفت روز‌افزون صنعت ساختمان و گستردگی صنایع وابسته به آن،‌ کلیه‌ی دست‌اندرکاران اعم از کارفرما، مشاور و پیمانکار و... را ملزم می‌سازد تا در اجرای صحیح و اصولی پروژه‌های عمرانی، توجه مجدانه‌ی خود را به موارد ذیل معطوف دارند:
 نخست اینکه در ارتقای دانش و تجربه‌‌ی خویش در زمینه‌ی مسایل حقوقی مربوط به آن اهتمام ورزند؛ دیگر اینکه تلاش خویش را در غنای هر چه بیشتر اطلاعات و آگاهی خود نسبت به آشنایی با اصول فنی ساختمان و رعایت نکات ایمنی مربوط به آن به کار گیرند.
 بررسی‌ اجمالی نشان می‌دهد که اختلافات و دعاوی فراوانی در حین اجرای توافقات اولیه و به دنبال انعقاد قراردادها، مبتلا به‌ طرفین قرارداد شده و پیشرفت پروژه‌ها را به گونه‌ی قابل ملاحظه‌ای دچار وقفه ساخته و زیان‌های ناخواسته‌ی فراوانی به بار می‌آورد.
 اغلب این اختلافات، ناشی از فقدان آگاهی لازم از موارد حقوقی و فنی مربوط به این گونه امور است.
 مشاهدة موارد فوق، شرکت دانو را بر آن داشت تا مصرانه در تدارک و تدوین کتاب زرد ساختمان گام بردارد.
 کتاب زرد ساختمان مجموعه‌ای از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی لازم‌الاجرا را در طراحی و نظارت و اجرای کلیه‌ی عملیات ساختمانی که هدف آن ایمنی و بهره‌دهی هر چه مناسب‌تر است، در بر می‌گیرد.
 آنچه این مجموعه را از سایر آثار متمایز می‌کند، انطباق کامل آن با مقررات ملی ساختمان، سازگار بودن با شرایط کشور،‌کاربردی بودن و به روز بودن مطالب آن است.
 علاوه بر این، مجموعه‌ی حاضر، مهندسین را از مراجعه به منابع متعدد و پراکنده‌ای که دسترسی به آنها اغلب با صرف وقت فراوان همراه است، بی‌نیاز می‌کند و به آنان این امکان را می‌دهد که مطالب مورد نیاز خود را در اسرع وقت تهیه و در پروژه‌های مورد نظر اعمال کنند.
 بدین منظور مجموعه‌ی حاضر، زیر نظر کمیته‌ای تخصصی، متشکل از کارشناسان مجرب و کارآزموده در زمینه‌ی مسائل فنی و حقوقی، از منابع معتبر استخراج و با دقت مضاعف درج شده است تا از حیث محتوا و حدود و دامنه‌ی کاربرد بتواند به عنوان مرجعی قابل استناد،‌ مورد استفاده‌ی اهل فن قرار گیرد.
 در همین راستا، شرکت دانو، با هدف ارتقا و توسعه‌ی دانش مهندسی کشور، اقدام به ارائه‌ی خدمات مشاوره در زمینه‌ی قراردادها با رویکرد ساخت و ساز شهری و پروژ‌ه‌های عمرانی و نیز برگزاری سمینارها و کارگاه‌های آموزشی در زمینه‌های مذکور کرده است.
 با اغتنام فرصت، از کلیه‌ی صاحب‌نظران و اساتید محترم درخواست می‌شود با ارسال نظرات و پیشنهادهای خود، ما را در جهت غنای هر چه بیشتر این مجموعه یاری فرمایند.
 لازم می‌دانم مراتب تشکر و قدردانی خود را از آقای مهندس رضا کرمی‌شاهنده و آقای محمد کرمی‌شاهنده که در آماده‌سازی این اثر ما را یاری داده‌اند ابراز دارم.
 همچنین از جناب آقای مجید‌رضا زروئی، مدیر طرح کتاب زرد ساختمان، به خاطر یاری‌های بی‌دریغ ایشان در تدارک هر چه بهتر این مجموعه سپاسگزاری کنم.

 
 علیرضا پوراسد

مقدمه‌ ناشر 
 امروزه، تقریباً تمامی فعالیت‌های جدی اقتصادی در قالب قرارداد مبادله می‌شوند و از این حیث یکی از مهمترین راههای اثبات حقوق طرفین، قرارداد می‌باشد. کسانی که آشنایی اجمالی با علم حقوق دارند، می‌دانند که چگونگی نگارش و حتی انتخاب واژگان در قرارداد از چه اهمیتی برخوردار است به گو‌نه‌ای که یک کلمه می‌تواند نقش حقوقی فراوانی داشته باشد. آشنایی در واقع با انعقاد یک قرارداد اصولی می‌توان از بروز اختلاف‌های آتی جلوگیری کرد.
 از جمله قراردادهای مهمی که کاربرد وسیع و گسترده‌ای دارد قراردادهای مهندسی است.
 قراردادهای مهندسی، چون طیف گسترده‌ای از فعالیتهای مربوط به پروژه‌های عمرانی را در بر می‌گیرد دارای جایگاه ویژه‌ای است.
 مهندسان برای آگاهی و عمل به مقررات حوزه‌ی فنی و عمرانی می‌توانند به آیین‌نامه‌های ساختمانی، استانداردها و مشخصات فنی ضمیمه‌ پیمان‌ مراجعه کنند، اما نهایتاً آنچه آنان را در اجرای ضوابط مورد قبول قانون‌گذار در روابط بین کارفرما و پیمانکار یاری می‌دهد انعقاد قراردادی جامع، معتبر و منطبق بر آخرین ضوابط حقوقی است.
 یک قرارداد مهندسی باید در عین جامع بودن و رعایت نکات فنی، مسایل حقوقی را نیز در برگیرد.
 فن تنظیم قرارداد به شکل مذکور به گونه‌ای که توافقات طرفهای عقد قرارداد به طور روشن تدوین و تبیین شود در حیطه‌ی علم حقوق مهندسی است.
 کمبود منابع قابل استناد در زمینه حقوق مهندسی و همچنین استقبال کم نظیر کارفرمایان، پیمانکاران و مشاوران محترم از "کتاب جامع قراردادهای عمرانی" سبب شد تا در تداوم آثار مثبت آن کتاب در زمینه‌ی حقوق مهندسی، اشتیاق ما را در تهیه و تدوین مجموعه کتاب زرد ساختمان بیش از پیش برانگیزد.
 مجموعه کتاب زرد ساختمان در نوع خود اولین اثر جدی در زمینه‌ی حقوق مهندسی است که با دو رویکرد ساخت و ساز شهری و پروژه‌های عمرانی تدوین شده است و در برگیرنده‌ی کلیه‌ مباحث فنی، حقوقی و ایمنی در رشته‌های مختلف عمرانی است.
 کتاب زرد ساختمان یک دوره‌ی 7 جلدی است که در موضوعات ذیل تهیه و تدوین شده است:
 مناقصات، قرارداد‌های عمرانی، قوانین ساخت و ساز، قراردادهای EPC ، قراردادهای ساختمانی، قراردادهای تاسیساتی و قراردادهای مشارکت در ساخت.
 این مجموعه‌ی ارزنده با تلاش جناب آقای مهندس پوراسد با پشتوانه‌ای بیش از یک دهه سابقه مدیریت پروژه‌های عمرانی و حضور در روند انعقاد و اجرای قراردادها و مناقصات متعدد داخلی و بین‌المللی، گردآوری شده است.
 یکی از ویژگی‌های کتاب زرد ساختمان، بازنگری و کنترل مضاعف آن، توسط کمیته‌ای تخصصی متشکل از کارشناسان فنی و حقوقی مجرب شرکت دانو می‌باشد.
 در پایان لازم می‌دانم از کلیه پرسنل و همکارانی که در به ثمر رسیدن این اثر ما را یاری داده‌اند کمال تشکر و قدر‌دانی خویش را ابراز دارم. امید است که این مجموعه، گامی هر چند کوتاه در ارتقای دانش حقوق مهندسی کشور به شمار آید.

 
 مدیر مسئول انتشارات فدک ایساتیس

فهرست مطالب

فصل 1

شرایط عمومی و خصوصی پیمان      11

فصل 2

قرارداد مترمربعی زیربنا       85

فصل 3

قرارداد طرح و ساخت        103

فصل 4

 

قرارداد مدیریت طرح         243

 

 

دستنامه مهندسی زلزله 3: مبانی مهندسی زلزله(به همراه CD)

 

 

در کشور ایران، ضرورت وجود مدوّنی از کتاب‌های مهندسی زلزله و طراحی ساختمان‌های مقام، برکسی پوشیده نیست. آموزش مبتنی بر سرفصل‌های مناسب در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، ارتقاء دانش و تجربه‌ی مهندسان، تعریف و طرح مسائل پژوهشی مورد نیاز در این زمینه، مستلزم وجود کتاب‌هایی است که علاوه بر کیفیت علمی، با نیاز‌های بومی انطباق کاملی داشته باشد. در راستای رسیدن به هدف بزرگ جامعه‌ی ایمن که لازمه‌ی حیات بشری برای سیر تکامل است، طی تلاشی مستمر در بیش از یک دهه، دوره‌ی «دستنامه‌ی مهندسی زلزله»، تدوین شده است.

....................................................................................................................................

سخن مؤلف

تدوین کتاب آموزشی مبتنی بر سرفصل درس «مبانی مهندسی زلزله» نیازی اساسی در جامعه ی مهندسی عمران کشور است. به منظور انجام وظیفه در راستای این رسالت، اینجانب بر آن شدم تا بر اساس دستاوردهای مهندسی زلزله و با توجه به تجربیات مربوط به زلزله های گذشته سومین کتاب از دوره ی «دستنامه ی مهندسی زلزله» را به جامعه مهندسی عمران کشور تقدیم کنم.

  در تدوین این کتاب به سرفصل درس مبانی مهندسی زلزله توجه خاصی شده است، به نحوی که بتواند پاسخ گوی نیاز دانشجویان باشد.

  حروف چینی قسمت هایی از متن کتاب را سرکار خانم هانیه عمرانی انجام داده اند، که از تلاش ایشان تشکر می شود. از زحمات سرکار خانم مونا سروری در صفحه آرایی و بازخوانی قسمت هایی از کتاب تقدیر می‌گردد. همچنین از همراهی و مساعدت صمیمانه خانواده ام صمیمانه تشکر می کنم.

  آقای محمد کرمی شاهنده کمک بی شائبه ای در فرآیند تولید این کتاب داشته اند. از لطف ایشان صمیمانه تشکر می شود. آقای رضا کرمی شاهنده علاوه بر مدیریت تولید انتشاراتی فدک ایساتیس، تلاش های زیادی در راستای افزایش کیفیت چاپ کتاب و صفحه آرایی آن انجام داده اند. آقای مجیدرضا زروئی مدیرعامل این انتشاراتی با دقت فراوانی فرآیند تولید کتاب را پی گیری می کنند؛ از حوصله و زحمات این عزیزان تقدیر می شود.

  اساتید، دانشجویان و مهندسان بزرگواری که بر نگارنده، منت می نهند و پیشنهادات و انتقادات خود را ارسال می کنند، سهم بزرگی در افزایش کیفیت مطالب کتاب در چاپ های بعدی خواهند داشت.

دکتر محمدرضا تابش‌پور

....................................................................................................................................

فهرست مطالب

فصل اول: مقدمه‌ای بر زلزله‌شناسی مهندسی

 1.1    مقدمه     1

2.1      نحوه ی ایجاد زلزله    1

3.1     امواج لرزه ای    10

4.1    مقیاس سنجش زلزله (بزرگا)    12

5.1     انرژی زلزله     16

پرسش ها     21

 

فصل دوم: خرابی های ناشی از زلزله  و کاهش پیامدهای ناشی از آن

1.2    مقدمه     25

2.2    نحوه­ی اثر نیروی زلزله بر سازه     25

3.2   تقسیم‌بندی صدمات زلزله     27

4.2     عوامل مؤثر بر خسارات ناشی از زلزله     29      

5.2    تدابیر ضروری برای مقابله با زلزله      47

6.2     بیمه     47

7.2     لزوم مطالعات لرزه شناسی در پروژه های عمرانی     48

پرسش ها     48    

 

فصل سوم: مقدمه‌ای بر تحلیل خطر زلزله

1.3  مقدمه      51

2.3  خطر لرزه­ای     51

3.3  وابستگی حرکت زمین به مکانیزم گسلش      52

4.3  اثرات مسیر عبور موج     53

5.3  بحث کیفی روی تاریخچه­ی زمین      54

6.3  شاخص­های مهندسی مربوط به شدت زلزله     56

7.3  تخمین شدت زلزله     58

8.3  تخمین بر اساس طول گسل      59

9.3  تخمین آماری  شدت زلزله       59

10.3  بیشینه­ی سرعت و جابه­جایی زمین     63

11.3  تحلیل خطر به روش قطعی(تعیّنی، متعین)     64

12.3  تحلیل خطر به روش احتمالی     66

13.3  داده­های USGS     67

پرسش­ها     68   

 

فصل چهارم: انواع سیستم‌های باربر جانبی

4.1     مقدمه     71

2.4    سیستم باربر جانبی Lateral Force Resisting System)     72)

4.3    چیدمان و ترکیب مختلف انواع سیستم باربر لرزه ای     89

4.4   سایر سیستم های سازه‌ای     91

پرسش ها     95    

 

فصل پنجم: سختی و پریود سازه ها

 5.1     مقدمه     99

5.2     سختی عناصر سازه ای      100

مسائل     101    

 

فصل ششم: دینامیک سیستم های یک درجه آزادی خطی

1.6   مقدمه     127

2.6    سازه ی یک درجه آزادی     127

3.6    معادله­ی حرکت     128

4.6   ارتعاش آزاد سیستم نامیرا     131

5.6    روش تقریبی تعیین پریود سازه (ASCE 7-05)     132

6.6    ارتعاش آزاد سیستم میرا     135

7.6   اندازه­گیری میرایی با تست ارتعاش آزاد     137

8.6   پاسخ سیستم نامیرا تحت بارگذاری هارمونیک     138

9.6     بارگذاری هارمونیک روی سیستم میرا     144

10.6   مفهوم انرژی ذخیره شده و انرژی تلف شده     147

11.6    بارگذاری دینامیکی عمومی     147

12.6    تعیین نیروی زلزله     150

مسائل     153

 

فصل هفتم: طیف پاسخ

1.7    مقدمه     167

2.7    طیف­های  پاسخ     168

3.7    طیف پاسخ الاستیک هموار     185

مسائل     190

 

فصل هشتم: ضریب بازتاب و اثر خاک

1.8    مقدمه     193

2.8     پریود خاک     194

3.8     فیلتراسیون در خاک     197

4.8     ضریب بازتاب B     198

5.8     طیف بازتاب     201

پرسش ها     204

 

فصل نهم: ارتعاش سیستم های چند درجه آزادی

1.9   مقدمه     207

2.9   سیستم دوبعدی چنددرجه آزادی     208

3.9    ماتریس های سیستم     213

4.9    تحلیل ارتعاش آزاد سیستم چند درجه آزادی غیرمیرا     215

5.9    تحلیل ارتعاش اجباری سیستم چنددرجه آزادی میرا     217

6.9    تعریف ضرایب مشارکت مدی     220

7.9    ماتریس میرایی مدی     223

8.9   حل معادله­ی حرکت سیستم چنددرجه آزادی     228

9.9  روش طیف پاسخ مدی     235

10.9   روش استاتیکی معادل     253

مسائل     259

 

فصل دهم: ضریب رفتار سازه ها

1.10    مقدمه     265

2.10     منحنی ظرفیت سازه     266

3.10    نسبت شکل‌پذیری     269

4.10    ضریب کاهش نیرو (ضریب رفتار، R)     269

5.10    نگرش های طراحی     277

6.10    ضریب تبدیل جابه جایی خطی (طرح) به غیرخطی (واقعی)      279

7.10    روش های آیین نامه ای در تخمین      280

مسائل     282

منابع     283

 

پیوست 1: زندگی نامه ی بنیان گذار طیف پاسخ     287

واژه نامه ی فارسی به انگلیسی     297

واژه نامه ی انگلیسی به فارسی     303

فهرست الفبایی     309

 

 

کتاب زرد ساختمان:مناقصات

 

 

در این کتاب می خوانید :

 •  قانون برگزاری مناقصات
 •  آیین نامه های اجرایی قانون مناقصات
 •  آیین نامه تضمین برای معاملات دولتی
 •  قانون مناقصات شهرداری
 •  اسناد ارزیابی توان اجرای کار
 •  آیین نامه مستندسازی مناقصات

 

مقدمه 
 پیشرفت روز‌افزون صنعت ساختمان و گستردگی صنایع وابسته به آن،‌ کلیه‌ی دست‌اندرکاران اعم از کارفرما، مشاور و پیمانکار و... را ملزم می‌سازد تا در اجرای صحیح و اصولی پروژه‌های عمرانی، توجه مجدانه‌ی خود را به موارد ذیل معطوف دارند:
 نخست اینکه در ارتقای دانش و تجربه‌‌ی خویش در زمینه‌ی مسایل حقوقی مربوط به آن اهتمام ورزند؛ دیگر اینکه تلاش خویش را در غنای هر چه بیشتر اطلاعات و آگاهی خود نسبت به آشنایی با اصول فنی ساختمان و رعایت نکات ایمنی مربوط به آن به کار گیرند.
 بررسی‌ اجمالی نشان می‌دهد که اختلافات و دعاوی فراوانی در حین اجرای توافقات اولیه و به دنبال انعقاد قراردادها، مبتلا به‌ طرفین قرارداد شده و پیشرفت پروژه‌ها را به گونه‌ی قابل ملاحظه‌ای دچار وقفه ساخته و زیان‌های ناخواسته‌ی فراوانی به بار می‌آورد.
 اغلب این اختلافات، ناشی از فقدان آگاهی لازم از موارد حقوقی و فنی مربوط به این گونه امور است.
 مشاهدة موارد فوق، شرکت سازه طراحان فدک را بر آن داشت تا مصرانه در تدارک و تدوین کتاب زرد ساختمان گام بردارد.
 کتاب زرد ساختمان مجموعه‌ای از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی لازم‌الاجرا را در طراحی و نظارت و اجرای کلیه‌ی عملیات ساختمانی که هدف آن ایمنی و بهره‌دهی هر چه مناسب‌تر است، در بر می‌گیرد.
 آنچه این مجموعه را از سایر آثار متمایز می‌کند، انطباق کامل آن با مقررات ملی ساختمان، سازگار بودن با شرایط کشور،‌کاربردی بودن و به روز بودن مطالب آن است.
 علاوه بر این، مجموعه‌ی حاضر، مهندسین را از مراجعه به منابع متعدد و پراکنده‌ای که دسترسی به آنها اغلب با صرف وقت فراوان همراه است، بی‌نیاز می‌کند و به آنان این امکان را می‌دهد که مطالب مورد نیاز خود را در اسرع وقت تهیه و در پروژه‌های مورد نظر اعمال کنند.
 بدین منظور مجموعه‌ی حاضر، زیر نظر کمیته‌ای تخصصی، متشکل از کارشناسان مجرب و کارآزموده در زمینه‌ی مسائل فنی و حقوقی، از منابع معتبر استخراج و با دقت مضاعف درج شده است تا از حیث محتوا و حدود و دامنه‌ی کاربرد بتواند به عنوان مرجعی قابل استناد،‌ مورد استفاده‌ی اهل فن قرار گیرد.
 در همین راستا، شرکت سازه طراحان فدک، با هدف ارتقا و توسعه‌ی دانش مهندسی کشور، اقدام به ارائه‌ی خدمات مشاوره در زمینه‌ی قراردادها با رویکرد ساخت و ساز شهری و پروژ‌ه‌های عمرانی و نیز برگزاری سمینارها و کارگاه‌های آموزشی در زمینه‌های مذکور کرده است.
 با اغتنام فرصت، از کلیه‌ی صاحب‌نظران و اساتید محترم درخواست می‌شود با ارسال نظرات و پیشنهادهای خود، ما را در جهت غنای هر چه بیشتر این مجموعه یاری فرمایند.
 لازم می‌دانم مراتب تشکر و قدردانی خود را از آقای مهندس رضا کرمی‌شاهنده و خانم شبنم کارپسند و آقای محمد کرمی‌شاهنده که در آماده‌سازی این اثر ما را یاری داده‌اند ابراز دارم.
 همچنین از جناب آقای مجید‌رضا زروئی، مدیر طرح کتاب زرد ساختمان، به خاطر یاری‌های بی‌دریغ ایشان در تدارک هر چه بهتر این مجموعه سپاسگزاری کنم.

 
 علیرضا پوراسد


 

مقدمه‌ ناشر 
 امروزه، تقریباً تمامی فعالیت‌های جدی اقتصادی در قالب قرارداد مبادله می‌شوند و از این حیث یکی از مهمترین راههای اثبات حقوق طرفین، قرارداد می‌باشد. کسانی که آشنایی اجمالی با علم حقوق دارند، می‌دانند که چگونگی نگارش و حتی انتخاب واژگان در قرارداد از چه اهمیتی برخوردار است به گو‌نه‌ای که یک کلمه می‌تواند نقش حقوقی فراوانی داشته باشد. آشنایی در واقع با انعقاد یک قرارداد اصولی می‌توان از بروز اختلاف‌های آتی جلوگیری کرد.
 از جمله قراردادهای مهمی که کاربرد وسیع و گسترده‌ای دارد قراردادهای مهندسی است.
 قراردادهای مهندسی، چون طیف گسترده‌ای از فعالیتهای مربوط به پروژه‌های عمرانی را در بر می‌گیرد دارای جایگاه ویژه‌ای است.
 مهندسان برای آگاهی و عمل به مقررات حوزه‌ی فنی و عمرانی می‌توانند به آیین‌نامه‌های ساختمانی، استانداردها و مشخصات فنی ضمیمه‌ پیمان‌ مراجعه کنند، اما نهایتاً آنچه آنان را در اجرای ضوابط مورد قبول قانون‌گذار در روابط بین کارفرما و پیمانکار یاری می‌دهد انعقاد قراردادی جامع، معتبر و منطبق بر آخرین ضوابط حقوقی است.
 یک قرارداد مهندسی باید در عین جامع بودن و رعایت نکات فنی، مسایل حقوقی را نیز در برگیرد.
 فن تنظیم قرارداد به شکل مذکور به گونه‌ای که توافقات طرفهای عقد قرارداد به طور روشن تدوین و تبیین شود در حیطه‌ی علم حقوق مهندسی است.
 کمبود منابع قابل استناد در زمینه حقوق مهندسی و همچنین استقبال کم نظیر کارفرمایان، پیمانکاران و مشاوران محترم از "کتاب جامع قراردادهای عمرانی" سبب شد تا در تداوم آثار مثبت آن کتاب در زمینه‌ی حقوق مهندسی، اشتیاق ما را در تهیه و تدوین مجموعه کتاب زرد ساختمان بیش از پیش برانگیزد.
 مجموعه کتاب زرد ساختمان در نوع خود اولین اثر جدی در زمینه‌ی حقوق مهندسی است که با دو رویکرد ساخت و ساز شهری و پروژه‌های عمرانی تدوین شده است و در برگیرنده‌ی کلیه‌ مباحث فنی، حقوقی و ایمنی در رشته‌های مختلف عمرانی است.
 کتاب زرد ساختمان یک دوره‌ی 6 جلدی است که در موضوعات ذیل تهیه و تدوین شده است:
 مناقصات، قرارداد‌های عمرانی، ضوابط ساخت و ساز، قراردادهای صنعتی، قراردادهای ساختمانی، قراردادهای تاسیساتی.
 این مجموعه‌ی ارزنده با تلاش جناب آقای مهندس پوراسد با پشتوانه‌ای بیش از یک دهه سابقه مدیریت پروژه‌های عمرانی و حضور در روند انعقاد و اجرای قراردادها و مناقصات متعدد داخلی و بین‌المللی، گردآوری شده است.
 یکی از ویژگی‌های کتاب زرد ساختمان، بازنگری و کنترل مضاعف آن، توسط کمیته‌ای تخصصی متشکل از کارشناسان فنی و حقوقی مجرب، از جمله آقای دکتر شهریار طاووسی و آقای مهندس محمدمهدی سلطانی می‌باشد.
 در پایان لازم می‌دانم از کلیه پرسنل و همکارانی که در به ثمر رسیدن این اثر ما را یاری داده‌اند کمال تشکر و قدر‌دانی خویش را ابراز دارم. امید است که این مجموعه، گامی هر چند کوتاه در ارتقای دانش حقوق مهندسی کشور به شمار آید.

 
 مدیر مسئول انتشارات فدک ایساتیس


فهرست مطالب

 

فصل 1

قانون برگزاری مناقصات 11

فصل 2

آیین‌نامه اجرایی بند "الف" ماده(26) قانون برگزاری مناقصات 33

فصل 3

آیین‌نامه اجرایی بند "ج" ماده(12) قانون برگزاری مناقصات 45

فصل 4

آیین‌نامه اجرایی بند "ه‍" ماده(29) قانون برگزاری مناقصات 67

فصل 5

آیین‌نامه تضمین برای معاملات دولتی 99

فصل 6

راهنمای مناقصات 113

فصل 7

آیین‌نامه اجرایی نظام مستندسازی و اطلاع‌رسانی مناقصات 161

فصل 8

آیین‌نامه مالی شهرداری 195

فصل 9

نکات کلیدی مناقصات 235

فصل10

اسناد ارزیابی توان اجرای کار 251

فصل11

پرسش و پاسخ مناقصات 263

فصل12

اصطلاحات حقوقی 271

مراجع 279دستنامه مهندسی زلزله 7: مسائل کاربردی مهندسی زلزله و دینامیک سازه ها اثر محمد رضا تابش پور

 

 

در کشور ایران، ضرورت وجود مدوّنی از کتاب‌های مهندسی زلزله و طراحی ساختمان‌های مقام، برکسی پوشیده نیست. آموزش مبتنی بر سرفصل‌های مناسب در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، ارتقاء دانش و تجربه‌ی مهندسان، تعریف و طرح مسائل پژوهشی مورد نیاز در این زمینه، مستلزم وجود کتاب‌هایی است که علاوه بر کیفیت علمی، با نیاز‌های بومی انطباق کاملی داشته باشد. در راستای رسیدن به هدف بزرگ جامعه‌ی ایمن که لازمه‌ی حیات بشری برای سیر تکامل است، طی تلاشی مستمر در بیش از یک دهه، دوره‌ی «دستنامه‌ی مهندسی زلزله»، تدوین شده است.

....................................................................................................................................

سخن مؤلف اول

یکی از راههای مهم برای افزایش درک و عمق نگرش دانشجویان و مهندسان، طرح و حل مسائل مفهومی و کاربردی است. در برخورد با مسائل، قدرت تفکر و خلاقیت افزایش پیدا می‌کند. کتاب مبتنی بر مسأله باید خواننده را به تفکر وادارد و او را تشویق کند که دانسته های خود را تکمیل تر کند. چنین منبعی می تواند علاوه بر استفاده های آموزشی در دانشگاه، مورد استفاده ی مهندسان نیز قرار گیرد. به‌منظور انجام وظیفه در راستای این رسالت، اینجانب بر آن شدم تا بر اساس دستاوردهای مهندسی زلزله و با توجه به تجربیات مربوط به زلزله های گذشته، دوره ی «دستنامه ی مهندسی زلزله» را به جامعه ی مهندسی عمران و معماری کشور تقدیم کنم.

این دوره شامل مجموعه ی نسبتاً کاملی از مطالب علمی این زمینه است. کتاب حاضر هفتمین کتاب از این سری بوده و در شش فصل تدوین شده است. ترکیب‌بندی ارائه شده در این کتاب برای اولین بار صورت گرفته است. در فصل اول فرض بر این است که خواننده به طور مقدماتی با نرم افزارهای Bispec و Nonlin آشنا است. این آشنایی در کلاس درس و یا به‌طور خودآموز صورت می­گیرد. در فصل دوم،  مسائل سیستم­های چنددرجهآزادی ارائه شده است. برای آشنایی بیشتر می توان به «دستنامه های 2و4» مراجعه کرد. مسائل مفهومی و کاربردی دیوارهای پرکننده در فصل سوم آورده شده است. پیشنهاد می شود این فصل با دقت خاصی بررسی شود. قبل از مطالعه ی این فصل  بهتر است «دستنامه های 18، 19 و 20» مطالعه شود. اثر پی دلتا با نگرش مفهومی و نرم افزاری در فصل چهارم ارائه شده است. این فصل دید خوبی به طراحان سازه می دهد. برای آگاهی با مفاهیم مربوطه می توان به «دستنامه ی 8»  مراجعه کرد. در فصل پنجم، روش های کنترل سازه و مسائل مربوطه مورد تحلیل قرار گرفته است. تحلیل خطر لرزه ای به طور مفصل در فصل ششم آورده شده است.

امید است این کتاب قسمتی از نیازهای جامعه ی دانشگاهی و مهندسی عمران کشور را برطرف کند.

از زحمات سرکار خانم طلیعه قمری در تکمیل صفحه آرایی و بازخوانی قسمت هایی از کتاب تشکر می گردد. سرکار خانم ها مونا سروری و زهره احتشامفر بازخوانی قسمت­های عمده­ای از کتاب را بر عهده داشتند که از زحمات ایشان صمیمانه تقدیر می­شود.

آقای محمد کرمی شاهنده کمک بی­شائبه­ای در فرآیند تولید این کتاب داشته­اند. از لطف ایشان صمیمانه تشکر می­شود. آقای رضا کرمی شاهنده علاوه بر مدیریت تولید انتشارات فدک ایساتیس، تلاشهای زیادی در راستای افزایش کیفیت چاپ کتاب و صفحه آرایی آن انجام داده‌اند. آقای مجیدرضا زروئی مدیرعامل این انتشارات با دقت فراوانی فرآیند تولید کتاب را پی‌گیری می کنند؛ از حوصله و زحمات این عزیزان تقدیر می شود.

آقایان دکتر حمید طاهری شهرآیینی و دکتر علیرضا فتحی از اساتید برجسته ی کشور از هیچ کمکی به اینجانب دریغ نکرده اند. از همراهی و مساعدت صمیمانه خانواده ام صمیمانه تشکر می‌کنم. از مهندسان و صاحب نظران محترم خالصانه تقاضا دارم که بنده را مورد منت قرار داده و نظرات و پیشنهادات خود را به اینجانب اطلاع دهند، تا مورد نظر قرار گیرد.

برای تهیه ی نرم افزارهای MDOF ANALYZER و PSHA با یکی از مؤلفین تماس بگیرید.

 

دکتر محمدرضا تابش پور

....................................................................................................................................

سخن مؤلف دوم

به علت گستردگی موضوعی مبحث مهندسی زلزله، دروس مختلفی در دانشگاه های کشور تحت عناوین متفاوت به این موضوع می‌پردازند. دروسی نظیر مبانی مهندسی زلزله، مهندسی زلزله ی پیشرفته، دینامیک سازه‌ها، طراحی لرزه‌ای و کنترل سازه‌ها از آن جمله است. این گستردگی موضوعی باعث شده‌است تا کتب مختلفی در این زمینه تألیف و ترجمه شود که هرکدام از این مراجع می‌تواند اطلاعات باارزشی را در اختیار علاقمندان قرار دهد. اما در میان همه ی منابع موجود، کمبود متنی که بتواند مباحث گوناگون مهندسی زلزله، نظیر تحلیل خطر، تحلیل سیستم‌های غیرخطی، اثرات دیوار پرکنندهی آجری و اثرات پی دلتا، را به وسیله مثال های کاربردی ارائه دهد، به خوبی احساس می‌گردد. بی شک اکثر مدرسین و دانشجویان نیز با مؤلفین این کتاب هم عقیده هستند که میزان تأثیر آموزشی یک مثال، از تکرار مطالب تئوری به مراتب بالاتر است.  البته زمانی مسائل عددی می‌توانند مؤثر باشند که پیش تر، خواننده با مفاهیم تئوری به خوبی آشنا باشد. بنابراین اینجانب هرگز مطالعه ی کتاب پیش‌روی را به عنوان جایگزین متن درسی پیشنهاد نکرده، بلکه تنها آنرا مکملی در کنار کتب باارزش و جامع موجود در این زمینه، می‌دانم. درواقع تلاش مؤلفین در این جلد، در راستای تهیه ی کتابی بوده است که بتواند مفاهیم پیشرفته ی مهندسی زلزله را در قالب مثال های کاربردی و ساده ارائه نماید. بنابراین امید است تا مثال های جمع‌آوری شده برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و مهندسانی که با مفاهیم مهندسی زلزله پیشرفته آشنایی دارند، سودمند واقع شود.

اینجانب جهت تهیه ی بخشی از مسائل موجود در این کتاب، از تمرین های درسی که در دوران تحصیل از کارشناسی تا دکترا در دانشگاه صنعتی شریف گرد‌آوری شده، استفاده نموده‌ام. از همین روی لازم است تا از همه ی اساتید گران قدری که در این مدت نسبتاً طولانی افتخار شاگردی آن ها را داشته‌ و دارم، صمیمانه قدردانی نمایم. در این میان لازم می‌دانم عمیق‌ترین قدردانی خود را نسبت به استاد بزرگوارم جناب دکتر قناد ابراز نمایم. در پایان ضمن تشکر از تمامی دوستانی که با نظرات خود در بهبود مطالب این کتاب مشارکت داشته‌اند، بی‌صبرانه در انتظار دریافت نظرات خوانندگان گرامی جهت بهبود مطالب کتاب و کاهش ایرادات موجود در آن می‌باشیم.

سید فرید قهاری

....................................................................................................................................

فهرست مطالب

فصل اول: ارتعاش غیرخطی سیستم‌های یک­درجه­آزادی و طیف پاسخ    1

فصل دوم: پاسخ سیستم‌های چند درجه آزادی    55

فصل سوم: مسائل دیوار پرکننده‌‌ی آجری    95

فصل چهارم: اثر    135

فصل پنجم: کنترل سازه‌ها    147

فصل ششم: تحلیل خطر لرزه‌ای    195

پیوست‌ها     249

پیوست اول: راهنمای نرم‌افزار MDOF Analyzer    251

پیوست دوم: راهنمای نرم‌افزار PSHA    263

پیوست سوم: کد مربوط به Program1    275

کد مربوط به Program2    276

کد مربوط به Program3    278

کد مربوط به Program4    281

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 116
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 1
 • بازدید امروز : 34
 • باردید دیروز : 2
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 46
 • بازدید ماه : 81
 • بازدید سال : 81
 • بازدید کلی : 718