close
تبلیغات در اینترنت
خرید اینترنتی و تلفنی کتاب مهندسی عمران سازه
loading...

فدک بوک

کتاب مهندسی عمران سازه خرید کتاب مهندسی عمران سازه و عرضه توسط ناشران معتبر دانشگاهی مانند انتشارات دانشگاه صنعتی شریف، انتشارات دانشگاه تهران، انتشارات دانشگاه امیر کبیر، انتشارات دانشگاه علم و صنعت، انتشارات سیمای دانش، انتشارات فدک ایساتیس، شهراب، نوپردازان، آزاده، نوآور، نشر کتاب دانشگاهی با امکان خرید کتاب از فروشگاه اینترنتی کتاب فدک بوک که پس از خرید اینترنتی کتاب و در صورت ناموجود بودن در سایت، خرید تلفنی کتاب از بانک کتاب فدک…

خرید اینترنتی و تلفنی کتاب مهندسی عمران سازه

علیرضا بازدید : 10 پنجشنبه 27 ارديبهشت 1397 نظرات ()

کتاب مهندسی عمران سازه

خرید کتاب مهندسی عمران سازه و عرضه توسط ناشران معتبر دانشگاهی مانند انتشارات دانشگاه صنعتی شریف، انتشارات دانشگاه تهران، انتشارات دانشگاه امیر کبیر، انتشارات دانشگاه علم و صنعت، انتشارات سیمای دانش، انتشارات فدک ایساتیس، شهراب، نوپردازان، آزاده، نوآور، نشر کتاب دانشگاهی با امکان خرید کتاب از فروشگاه اینترنتی کتاب فدک بوک که پس از خرید اینترنتی کتاب و در صورت ناموجود بودن در سایت، خرید تلفنی کتاب از بانک کتاب فدک بوک انجام میگیرد و پس از ثبت سفارش در کوتاه ترین زمان ممکن به تمامی کشور ارسال می گردد.

 

 

آموزش کاربردی محاسبات ساختمان

 
 

 

 • تشریح گام به گام روند کامل محاسبات ساختمان
 •  استخراج، طبقه بندی و ارائه اطلاعات کاربردی در زمینه محاسبات ساختمان
 •  منطبق با شرایط متعارف فنی، اجرایی و قانونی ساختمان سازی در ایران
 •  تشریح بندهای کاربردی آیین نامه آبا و استانداردهای 2800(ویرایش 3) و 519 در محاسبات ساختمان
 •  ارائه توصیه ها و راهکارهای فنی به منظور دستیابی به محاسبات دقیق و بهینه
 •  آموزش تخصصی قسمت های کاربردی نرم افزار(ver.9) ETABS 2000
 •  استفاده از شکل، نمودار، گراف و جدول به منظور ارائه ساده تر مطالب وماندگاری مناسب تر در ذهن
 •  قابل استفاده برای دوره های بارگذاری، مهندسی زلزله، سازه های فولادی، سازه های بتن آرمه
 •  پروژه سازه های فولادی، پروژه سازه های بتن آرمه ، مدل سازی کامپیوتری سازه هاو....
 •  طراحی اسکلت و شالوده سازه های بتنی و فولادی (جلددوم)
 •  آموزش تخصصی قسمت های کاربردی نرم افزار(VER.8)SFE 2000(جلد دوم)
 •  طراحی انواع اتصالات (جلد دوم)
 •  طراحی انواع سقف ها (جلد دوم)
 •  تهیه نقشه های محاسباتی(جلددوم)
 •  تهیه دفترچه محاسبات ساختمان(جلد دوم)

جلد اول و دوم این کتاب، گام به گام، به آموزش کاربردی محاسبات ساختمان می پردازد. هدف آن است که پس از مطالعه کتاب، بتوان با استفاده از نقشه های معماری، محاسبات یک ساختمان را بطور کامل انجام دادو نقشه های محاسباتی ودفترچه محاسبات ساختمان راتهیه نمود.
جلد اول در 8 فصل تنظیم شده است که در هرفصل و در گام اول به توضیح و برسی مباحث فنی و آیین نامه ای پرداخته شده، سپس د رگام دوم ، نحوه مدل سازی و اعمال مباحث فنی در نرم افزار محاسباتی برسی شده ، در انتها و در گام سوم مثال هایی از یک پروژه فولادی و یک پروژه بتنی به صورت گام به گام، به منظور مرور و استفاده کاربردی از مطالب عنوان شده ، ارائه شده است.


پیش گفتار
 ایران یکی از زلزله خیزترین کشورهای جهان به شمار می رود. روزانه ده ها زلزله خفیف در سراسر کشور رخ می دهد که نشان دهنده فعال بودن گسل های ایران است. هر از گاهی فعالیت شدید این گسل ها به صورت زلزله هایی مهیب و ویرانگر بروز می نماید.
 اکثر مناطق ایران، از جمله شهرهای کوچک و بزرگ و خصوصا تهران به عنوان پایتخت و یک ابر شهر، با جمعیت و زیر ساخت های گسترده نیز، همواره در معرض خطر زلزله قرار داشته و دارند و چاره ای جز مقابله با آن نیست.
 هر چند وقوع زلزله، همواره ساختمان ها را تهدید می کند، اما علم مهندسی عمران به آن درجه از پیشرفت رسیده که قادر به کنترل نیروی ویرانگر زلزله، کاهش تلفات انسانی و تخریب ساختمان ها به حداقل مقدارممکن باشد. برای مقابله وکنترل نیروی زلزله، ساختمان ها باید به گونه ای طراحی واجرا شوند که علاوه بر پایداری و بهره برداری مناسب در اثر بارهای متداولی که در طول عمر مفیدشان به آنها وارد می شود، دارای مقاومت لازم در برابر نیروهای ناشی از زلزله باشند و این بدان معنی است که ساختمان باید مقاومتر از آن چیزی که برای شرایط عادی و بهره برداری مناسب لازم است، طراحی شود. این اضافه ظرفیت باربری تنها هنگام وقوع زلزله مورد استفاده قرار خواهد گرفت. با توجه به دیگر، لحاظ کردن مقاومت در برابر زلزله ای که حتی ممکن است در طول عمر مفید سازه هیچگاه رخ ندهد، امری کاملا منطقی و پذیرفته شده است.
 بنابراین ، غیراز هنگام وقوع زلزله و در شرایط عادی، بسیاری از ضعف های محاسباتی و اجرایی ساختمان ها پنهان مانده و همین امر موجب جا افتادن روش های غلط اجرایی و محاسباتی شده است و روز به روز این وضعیت به صورت حادتری در صنعت ساختمان سازی رسوخ کرده و ایمنی ساختمان ها را به خطر انداخته است.
 متاسفانه باید اذعان داشت امروزه برخی از ساختمان های ساخته شده، به علت عدم دقت در محاسبات سازه ای از یک سو و اجرای غیر اصولی و غیر فنی ساختمان از سوی دیگر، از مقاومت کافی در برابر نیروی زلزله برخوردار نیستند و بسیارجای تاسف است که با وجود دسترسی به آیین نامه های معتبر، دانش فنی و مهندسین محاسب مجرب، باز شاهد تلفات سنگین انسانی و تخریب غیر متعارف ساختمان ها باشیم.
 هنگام وقوع زلزله های سنگین، عدم ایمنی ساختمان ها آشکار می شود و تفاوت های بین ساختمان هایی که مطابق اصول فنی و برمبنای محاسبات دقیق مهندسی ساخته شده اند، با ساختمان هایی که توسط نیروی غیرمتخصص و باسهل انگاری و عدم توجه به اصول فنی ساخته شده اند، کاملا هویدا خواهد شد و متاسفانه این امر همراه با فاجعه تلفات انسانی غیرقابل قبول خواهد بود.
 دانش مهندسی عمران می تواند تاثیر بسزایی در کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله داشته باشد، همانطور که در کشوری مانند ژاپن، این دانش توانسته در برابر وقوع زلزله های بسیار مهیب با تلفاتی انگشت شمار، مقاومت نماید.
 متاسفانه امروزه به علت دخالت نیروی غیر متخصص و دربرخی موارد غیرمتعهد، در صنعت ساختمان سازی که یک صنعت تخصصی و حرفه ای است، ایمنی ساختمان ها بیش ازپیش مورد هجوم واقع شده است، تا حدی که در برخی موارد به چانه زنی های افراد غیر مسئول با مهندسین محاسب و مهندسین ناظر نیز می انجامد، البته تعهد و وجدان حرفه ای مهندسین، هیچ گاه نباید تسلیم چنین خواسته های غیرفنی و غیر اصولی شود.
 انتظار می رود جامعه مهندسین عمران و کلیه متخصصین مرتبط با امور ساختمان سازی، بیش از پیش به اصول حرفه ای و تخصصی خویش پایبند باشند، چرا که هرگونه کوتاهی در این ، امر تهدیدی برای جان انسان هاست.ارزیابی عملکرد و روش های مقاوم سازی سازه های بتنی

 
 

 

ارزیابی عملکرد و روش های مقاوم سازی سازه های بتنی

برنده جایزه کتاب سال جهاد دانشگاهی
مفاهیم طراحی لرزه ای سازه ها

 
 

 

پیشگفتار

جهان درطول تاریخ شاهد نابودی شهرها و حتی بعضی تمدن های خود بر اثر زلزله بوده است. ابعاد فاجعه بار اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و... در یک زلزله کوتاه مدت چند ثانیه ای می تواند حاکم بر سرنوشت چند نسل باشد. بنابراین طبعاً تامین ایمنی لرزه ای سازه ها باید در اولویت برنامه‌ریزی کشورها قرار گیرد.
در طی چند دهه اخیر تحقیقات زیادی در زمینه مهندسی زلزله شکل گرفته که بی شک منشأ تحولاتی بنیادی در آیین نامه ها و موجب ارتقای دانش مهندسین شده است. افزایش اطلاعات در مورد نحوه رفتار سازه ها در زلزله که از طریق این تحقیقات و تجارب زلزله-های اخیر به‌دست آمده، باعث نگرانی در مورد وضعیت لرزه ای حجم وسیعی از ساختمان-های موجودکه بدون اعمال ضوابط جدید ساخته شده اند، می باشد. این مهم که برخی ساخت و سازها نیز بدون طراحی و نظارت مناسب و اصولاً بدون توجه به هیچ ضابطه فنی ساخته شده اند تشدیدکننده‌ی این نگرانی است. بنابراین کاهش خسارت‌های جبران ناپذیر زلزله همواره هدف نهایی محققین و دانشمندان علم مهندسی زلزله بوده است. با محاسبات و اجرای صحیح ساختمان ها، ترس و نگرانی از خطرهای زلزله می تواند جای خود را به امید و اعتماد بدهد. تفکر مقاوم سازی ساختمان ها به دلیل موفقیت چشمگیر در نجات جان  انسان ها، همچنان بیوقفه و با شتابی روزافزون درحال پیشروی است. به طوری که هم اکنون در سطح جهان تحقیقات وسیعی بر روی رفتار سیستم های موجود و ابزار و سیستم-های جدید در حال انجام است. در کشورهای جهان سوم متاسفانه ضعف عمده و اساسی در بخش اطلاع رسانی می باشد. به طوری که نتایج تحقیقات خیلی دیر به بخش صنعت منتقل می-شود و بسیاری از ساخت و سازها هنوز با اطلاعات و دانش چند دهه قبل انجام می شود و تناسبی با دستاورد های علم جدید مهندسی زلزله ندارد. این در حالی است که علم مهندسی زلزله در این مدت با تحولات و تغییرات قابل توجهی روبرو بوده است.
نگرش فعلی مهندسی زلزله، تاکید بر شکل پذیری بالا برای ساختمان می باشد به طوری که این معیار در کنار دو معیار سختی و مقاومت قرار گرفته است. در این راستا موسسات و ارگان های تحقیقاتی خارجی، قوانین و ضوابط گستردهای را پیشنهاد کرده‌اند. ولی متاسفانه این نتایج در کشورمان عملا کمتر به دفاتر طراحی و پروژه های اجرایی راه پیدا کرده اند. سهم عمده ای از این نابسامانی ها و ناهماهنگی ها به عدم آگاهی مهندسین جوان به  مسائل پایه و اصول لرزه ای سازه برمی‌گردد. متاسفانه با وجود لرزه خیزی بالای بیشتر مناطق پرجمعیت کشور و آسیب‌پذیری ساختمانهای موجود در برابر زلزله و همچنین بر اساس تجربیات زلزله ای اخیر، هنوز توجه کافی به ساخت و ساز صحیح نشده است. اگرچه با توجه به پیشرفت های دانش بشری در مهندسی زلزله، در حال حاضر احداث بناهای مقاوم در برابر زلزله براحتی امکان پذیر است، لیکن عملاً مسائلی به وجود آمده که رسیدن به ساختمان های مقاوم تضمین نمی‌شود. بیشتر ساختمان های کوچک مسکونی فاقد هرگونه دفترچه‌ی محاسبات سازه‌ای بوده و با نظارت صحیح مهندسین ساختمانی که دانش فنی لازم را دارند ساخته نمی‌شوند. همچنین ممکن است احداث آنها توسط پیمانکاران غیرحرفه‌ای و فاقد صلاحیت لازم انجام گیرد.
مشکل اصلی آسیب پذیری لرزه ای ساختمان ها، عدم استفاده صحیح از دانش فنی و دستورالعمل های آیین نامه ای در بارگذاری جانبی زلزله و آئین نامه‌ی طراحی ساختمان ا در مراحل مختلف طراحی و به‌طور کلی کم توجهی به این ضوابط در مرحله‌ی اجرا می باشد. بسیاری از مهندسین کشور نه تنها اطلاعات کاملی در مورد عملکرد، آسیب‌پذیری و مقاوم-سازی لرزه ای سازه ها ندارند، بلکه در مواجهه با مسائل اجرایی معمول ساختمان نیز کوتاهی می‌کنند. لذا باید سطح آگاهی از اطلاعات فنی این افراد افزایش یافته و نیز مکانیزمی برای اعمال قاطعیت اجرایی و کنترل امر در نظرگرفته شود، البته به طوری که حقوق مهندس ناظر حفظ شده و مسئولیت ها به درستی تقسیم شود. از این رو برآن شدیم که در حد توان در جهت رفع این مشکل بکوشیم.
در این کتاب سعی شده مطالب گوناگون و مفید در زمینه‌ی اثر زلزله و راههای مقابله با آن، به ساده ترین شکل جهت استفاده دانشجویان معماری و عمران بیان شود. مسلماً با توجه به گستردگی و پراکندگی زیاد مباحث در علم مهندسی عمران، تمامی مطالب را در یک کتاب واحد نمی توان بیان کرد ولی به جهت جامع تر شدن کتاب در موضوع "مفاهیم ساده‌ی طراحی لرزه‌ای" سعی شد از مطالب بیشتر ولی با رعایت اختصار و سادگی و روانی استفاده شود تا برای عموم مهندسین دست‌اندرکار ساخت و ساز در کشور و حتی دانشجویان رشته‌های معماری و عمران به خصوص در درس‌های بارگذاری و اصول مهندسی زلزله مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به این نکته که این کتاب به بیان مفاهیم طراحی لرزه ای سازه ها می پردازد و هدفش آشنا کردن دانشجویان با خطرات زلزله و راه‌های ساده‌ی مهار آنهاست، سعی شده مطالب روان، جامع و به‌صورت عمومی بیان شود و به جای ورود به مطالب و روابط طراحی اعضای ساختمان‌های فولادی و بتنی، به طور مصور، مشکلات رایج در سازه ها و آسیب‌های معمول محتمل در زلزله‌ها شفاف شود. امید است این مجموعه که حاصل ارائه‌ی دروس دانشگاهی مرتبط در ده سال اخیر توسط مولف اول می باشد، بتواند بخشی از نیازهای موجود در بخش مهندسی سازه را برآورده سازد. از تمام اساتید و مهندسین تقاضا داریم بر ما منت نهند و با نظرات و پیشنهادات سازنده خود، ما را در جهت رفع نقایص و کاستی های موجود یاری دهند تا انشاالله در فرصت های بعدی از آنها استفاده شود.

دکتر سید مهدی زهرایی محمدرضا محمدیان
دانشیار دانشکده عمران دانشگاه تهران کارشناس ارشد سازهطراحی سازه‌های فولادی (به دو روش ASD&LRFD)

 
 

 

 
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 116
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 1
 • بازدید امروز : 15
 • باردید دیروز : 2
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 27
 • بازدید ماه : 62
 • بازدید سال : 62
 • بازدید کلی : 699