close
تبلیغات در اینترنت
خرید اینترنتی و تلفنی کتاب قوانین و قراردادها
loading...

فدک بوک

کتاب قوانین و قراردادها   خرید کتاب قوانین و قراردادها و عرضه توسط ناشران معتبر دانشگاهی مانند انتشارات دانشگاه صنعتی شریف، انتشارات دانشگاه تهران، انتشارات دانشگاه امیر کبیر، انتشارات دانشگاه علم و صنعت، انتشارات سیمای دانش، انتشارات فدک ایساتیس، شهراب، نوپردازان، آزاده، نوآور، نشر کتاب دانشگاهی با امکان خرید کتاب از فروشگاه اینترنتی کتاب فدک بوک که پس از خرید اینترنتی کتاب و در صورت ناموجود بودن در سایت، خرید تلفنی کتاب از بانک کتاب فدک…

خرید اینترنتی و تلفنی کتاب قوانین و قراردادها

علیرضا بازدید : 5 پنجشنبه 27 ارديبهشت 1397 نظرات ()

کتاب قوانین و قراردادها

 

خرید کتاب قوانین و قراردادها و عرضه توسط ناشران معتبر دانشگاهی مانند انتشارات دانشگاه صنعتی شریف، انتشارات دانشگاه تهران، انتشارات دانشگاه امیر کبیر، انتشارات دانشگاه علم و صنعت، انتشارات سیمای دانش، انتشارات فدک ایساتیس، شهراب، نوپردازان، آزاده، نوآور، نشر کتاب دانشگاهی با امکان خرید کتاب از فروشگاه اینترنتی کتاب فدک بوک که پس از خرید اینترنتی کتاب و در صورت ناموجود بودن در سایت، خرید تلفنی کتاب از بانک کتاب فدک بوک انجام میگیرد و پس از ثبت سفارش در کوتاه ترین زمان ممکن به تمامی کشور ارسال می گردد.

 

 

کتاب زرد ساختمان: قراردادهای عمرانی

 

 

 

در این کتاب می‌خوانید:

 • شرایط عمومی و خصوصی پیمان
 • قرارداد متر مربعی زیربنا
 • قرارداد مدیریت طرح
 • قرارداد طرح و ساخت 

 

مقدمه
 پیشرفت روز افزون صنعت ساختمان و گستردگی صنایع وابسته به آن، کلیه ی دست اندرکاران اعم از کارفرما، مشاور و پیمانکار و... را ملزم می سازد تا در اجرای صحیح و اصولی پروژه های عمرانی، توجه مجدانه ی خود را به موارد ذیل معطوف دارند:
 نخست اینکه در ارتقای دانش و تجرب ه ی خویش در زمینه ی مسایل حقوقی مربوط به آن اهتمام ورزند؛ دیگر اینکه تلاش خویش را در غنای هر چه بیشتر اطلاعات و آگاهی خود نسبت به آشنایی با اصول فنی ساختمان و رعایت نکات ایمنی مربوط به آن به کار گیرند.
 بررسی اجمالی نشان می دهد که اختلافات و دعاوی فراوانی در حین اجرای توافقات اولیه و به دنبال انعقاد قراردادها، مبتلا به طرفین قرارداد شده و پیشرفت پروژه ها را به گونه ی قابل ملاحظه ای دچار وقفه ساخته و زیان های ناخواسته ی فراوانی به بار می آورد.
 اغلب این اختلافات، ناشی از فقدان آگاهی لازم از موارد حقوقی و فنی مربوط به این گونه امور است.
 مشاهدة موارد فوق، شرکت سازه طراحان فدک را بر آن داشت تا مصرانه در تدارک و تدوین کتاب زرد ساختمان گام بردارد.
 کتاب زرد ساختمان مجموعه ای از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی لازم الاجرا را در طراحی و نظارت و اجرای کلیه عملیات ساختمانی که هدف آن ایمنی و بهر ه دهی هر چه مناسب تر است، در بر می گیرد.
 آنچه این مجموعه را از سایر آثار متمایز می کند، انطباق کامل آن با مقررات ملی ساختمان، سازگار بودن با شرایط کشور، کاربردی بودن و به روز بودن مطالب آن است.
 علاوه بر این، مجموعه ی حاضر، مهندسین را از مراجعه به منابع متعدد و پراکنده ای که دسترسی به آنها اغلب با صرف وقت فراوان همراه است، بی نیاز می کند و به آنان این امکان را می دهد که مطالب مورد نیاز خود را در اسرع وقت تهیه و در پروژه های مورد نظر اعمال کنند.
 بدین منظور مجموعه ی حاضر، زیر نظر کمیته ای تخصصی، متشکل از کارشناسان مجرب و کارآزموده در زمینه ی مسائل فنی و حقوقی، از منابع معتبر استخراج و با دقت مضاعف درج شده است تا از حیث محتوا و حدود و دامنه ی کاربرد بتواند به عنوان مرجعی قابل استناد، مورد استفاده ی
 اهل فن قرار گیرد.
 در همین راستا، شرکت سازه طراحان فدک، با هدف ارتقا و توسعه ی دانش مهندسی کشور، اقدام به ارائه ی خدمات مشاوره در زمینه ی قراردادها با رویکرد ساخت و ساز شهری و پرو ژه های عمرانی و نیز برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی در زمینه های مذکور کرده است.
 با اغتنام فرصت، از کلیه ی صاحب نظران و اساتید محترم درخواست می شود با ارسال نظرات و پیشنهادهای خود، ما را در جهت غنای هر چه بیشتر این مجموعه یاری فرمایند.
 لازم می دانم مراتب تشکر و قدردانی خود را از آقای مهندس رضا کرمی شاهنده و خانم شبنم کارپسند و آقای محمد کرمی شاهنده که در آماده سازی این اثر ما را یاری داده اند ابراز دارم.
 همچنین از جناب آقای مجی درضا زروئی، مدیر طرح کتاب زرد ساختمان، به خاطر یاری های بی دریغ ایشان در تدارک هر چه بهتر این مجموعه سپاسگزاری کنم.

 علیرضا پوراسد


کتاب زرد ساختمان: قراردادهای ساختمانی و تاسیساتی 2

 

 

در این کتاب می خوانید :

 • مشارکت در ساخت
 • دکوراسیون داخلی
 • سنگ کاری
 • کاشی کاری
 • الزامات عمومی ساختمان
 • موتورخانه و......

 


 

فهرست مطالبقرارداد کاشی‌کاری 11

قرارداد موزاییک‌کاری 19

قرارداد سنگ‌کاری 27

قرارداد موتورخانه 35

مشارکت در ساخت 45

قرارداد پکیج 53

اجاره‌نامه 65

بیمه آتش‌سوزی 71

قوانین ساخت و ساز 97

قانون تجارت (شرکتهای سهامی) 131
گام اول در قراردادهای مهندسی (ویرایش سوم)

 

مقدمه‌ی ویرایش دوم

 استقبال شایسته‌ی علاقه‌مندان از چاپ اول کتاب از یک سو، و راهنمایی و تشویق اساتید و اهل فن از سوی دیگر، عوامل بسیار مؤثری بودند تا علاقه‌ی نگارنده در بازنگری مطالب و تکمیل محتویات آن دو چندان شود.
 به‌دلیل آشنایی هرچه بیشتر خوانندگان با نمونه سؤالات آزمون‌های مرتبط، بخش جدیدی با همین عنوان به کتاب افزوده شد.
 انتشار چاپ دوم کتاب در مدتی بسیار کوتاه، گرچه بسیار امیدوار کننده است اما مسئولیت نگارنده را در مقابل مخاطبان به‌شدت افزایش می‌دهد، نگارنده اما همچنان امیدوار است که از عهده‌ی ‌این مسئولیت سنگین به‌خوبی برآید.
 و اما چاپ سوم کتاب در شرایطی به سرانجام رسید که استقبال متقاضیان و علاقمندان، مؤلف را علاقمند نمود تا مطالب جدیدتری شامل برخی بخشنامه‌های مرتبط و نیز استعلام‌های سازمان مدیریت را به کتاب اضافه نماید. امید آنکه مورد استفاده هرچه بهتر واقع گردد.

 محمد خسروانی


 

مقدمه چاپ اول

با توجه به کمبود منابع در زمینه‌ی قراردادهای مهندسی و مسائل مرتبط، کتاب حاضر به‌گونه‌ای تهیه شده که برای گروه‌های مختلف قابل استفاده باشد.
در اولین بخش از کتاب، خواننده می‌تواند سطح اطلاعات خود را در زمینه‌ی امور قراردادها بسنجد.
بخش دوم کتاب که قسمت عمده‌ای از مطالب کتاب را دربر می‌گیرد به شرایط عمومی پیمان (نشریه 4311 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور) اختصاص داده شده است، که ‌این توجه نباید به عنوان تأیید محتویات ‌این نشریه تلقی شود.
بخش سوم کتاب نیز به مباحث متره و براورد با استناد به فهارس بها اختصاص دارد.
بخش چهارم نیز شامل نمونه سؤالات آزمون‌های مرتبط است.
در بخش پنجم نیز برخی قوانین و مقررات ضروری آمده است.
نکته‌ی قابل توجه ‌اینکه تا حد امکان از اظهار‌نظرهای شخصی پرهیز شده و مطالب درج شده کاملاً مستند به قوانین و بخشنامه‌های موجود هستند.
از آنجا که هر اقدامی می‌تواند با کمبودهایی همراه باشد، مجموعه‌ی حاضر نیز از‌ این قاعده مستثنی نیست.

محمد خسروانی


 فهرست مطالب


بخش اول : اصول اولیه قراردادها 1

سؤالات امور قراردادها 3
پاسخ کلیدی سؤالات امور قراردادها 14
پاسخ تشریحی سؤالات امور قراردادها 16

بخش دوم : شرایط عمومی پیمان 35

آشنایی با بخش دوم 36
موافقتنامه 44
شرایط عمومی پیمان
فصل اول ـ تعاریف و مفاهیم 47
فصل دوم ـ تأییدات و تعهدات پیمانکار 53
فصل سوم ـ تعهدات و اختیارات کارفرما 69
فصل چهارم ـ تضمین، پرداخت، تحویل کار 78
فصل پنجم ـ حوادث قهری، فسخ، ختم، تعلیق، هزینه تسریع، خسارت تأخیر، تسویه حساب، حل اختلاف 89
شرایط خصوصی 105
سؤالات ترتیبی شرایط عمومی پیمان 110
سؤالات فصل اول 111
سؤالات فصل دوم 112
سؤالات فصل سوم 121
سؤالات فصل چهارم 128
سؤالات فصل پنجم 137
پاسخ کلیدی سؤالات ترتیبی شرایط عمومی پیمان 146
پاسخ تشریحی سؤالات ترتیبی شرایط عمومی پیمان 150
سؤالات تکمیلی شرایط عمومی پیمان 169
پاسخ کلیدی سؤالات تکمیلی شرایط عمومی پیمان 183
پاسخ تشریحی سؤالات تکمیلی شرایط عمومی پیمان 185
مجموعه پرسش‌ها و پاسخ‌های مربوطه 194

بخش سوم : متره و برآورد 211

آشنایی با بخش سوم 212
سؤالات متره و برآورد 213
پاسخ کلیدی سؤالات متره و برآورد 225
پاسخ تشریحی سؤالات متره و برآورد 225

بخش چهارم : نمونه سؤالات آزمون‌های مرتبط 231

آشنایی با بخش چهارم 232
برگزیده‌ی سؤالات آزمون‌های معماری 233
برگزیده‌ی سؤالات آزمون‌های کارشناسی ارشد مدیریت پروژه و ساخت 236
برگزیده‌ی سؤالات آزمون‌های کارشناسی رسمی دادگستری 260
پاسخ کلیدی سوالات برگزیده 255

بخش پنجم : برخی از قوانین و مقررات 259

آشنایی با بخش پنجم 260
قانون برنامه و بودجه 261
فصل اول – تعاریف 261
فصل دوم- شورای اقتصاد 263
فصل سوم- سازمان برنامه و بودجه 264
فصل چهارم - تهیه برنامه‌های عمرانی پنجساله 265
فصل پنجم – بودجه، کل کشور 265
فصل ششم - اجرای طرح‌های عمرانی 267
فصل هفتم- منابع مالی 268
فصل هشتم- تعهد و پرداخت اعتبار عمرانی و جاری 270
فصل نهم – نظارت 271
فصل دهم - مقررات مختلف 272
بخشی از آئین نامه استانداردهای اجرائی طرح‌های عمرانی 278
لایحه قانونی راجع به منع مداخله 279

منابع و مراجع 282کتاب زرد ساختمان: قراردادهای صنعتی

 

 

در این کتاب می‌خوانید:

 • قرارداد EPC (مهندسی، تأمین کالا و تجهیزات، ساختمان و نصب)
 • قرارداد EP ( مهندسی، تأمین کالا و تجهیزات)
 • قرارداد C (ساختمان و نصب)

 

فهرست مطالب

فصل 1

قرارداد EPC (مهندسی، تامین کالا و تجهیزات، ساختمان و نصب) 11

فصل 2

قرارداد EP (مهندسی، تامین کالا و تجهیزات) 101

فصل 3

قرارداد C (ساختمان و نصب) 177

مراجع 252روش‌های حل اختلافات و دعاوی قراردادهای ساخت

 

 

ادعا در قراردادهای ساخت رو به افزایش می باشد. هر اندازه که بر زمان و هزینه تاکید بیشتری می شود، قراردادهای بیشتری به خاطر فقدان برنامه ریزی اولیه و یا اتخاذ روش های ناصحیح در بهره برداری از مفاد قرارداد، دچار مشکل می شوند. در دعاوی هزینه بر، معمولا مدعی و مدعی علیه هر دو کم و بیش مقصر هستند. در صورتی که طرفین اختلاف دلایل اصلی دعوی را تشخیص دهند و روش های مناسب با آن را اتخاذ نمایند، بسیاری از اختلافات قابل اجتناب می باشند و یا به صورت مسالمت آمیز برطرف می شوند.
 کتاب حاضر، تقریبا به بررسی تمامی موضوعات مشکل آفرین که در دعاوی قراردادهای بین المللی به وجود می آیند، می پردازد. توضیحات مبسوط پیرامون پرونده های قضایی مرتبط با قراردادهای بین المللی و معرفی رویکردهای سیستماتیک انواع مختلف قراردادها در مقابل دعاوی گوناگون، مهمترین ویژگی این کتاب می باشد. همچنین نمودراهای میله ای و فلوچارت های به کار رفته باعث فهم بیشتری در نمایش ادعا، پاسخ به ادعا و حل و فصل دعاوی شده است. 


مقدمه

اغلب کتاب ها درحوزه ی مدیریت ادعا، منحصر به قراردادهای پیمانکاران ایران و شرایط حقوقی حاکم بر طرح های عمرانی کشور است و متاسفانه تاکنون کتاب جامعی برای قراردادهای بین المللی در کشور به چاپ نرسیده است . از این رو نیاز مبرم و اشتیاق فراوان دانشگاهیان و خبرگان صنعت ساخت به این موضوع باعث شد که از مدت ها قبل به دنبال نگارش کتابی جامع باشیم تا بتوانیم دغدغه های آنها را برطرف سازیم. در همین راستا، نگارندگان با مطالعه ی کتاب ها و ژورنال های لاتین معتبر، سعی کرده اند مطالبی را گردآوری نمایند تا خوانندگان با مطالعه ی آن به مباحث "دعاوی قراردادهای بین المللی" آگاهی پیدا کنند.
امید است کتاب حاضر که با توجه به نیازهای کنونی دانشگاهیان و صنعت ساخت، تهیه شده است، بتواند شکاف و خلاهای موجود بین آموزه های دانشگاهی و نظری با مسایل و موضوعات صنعت ساخت را پرکند و دانشجویان و اساتید رشته های عمران و معماری خصوصا گرایش های مدیریت ساخت و مدیرت پروژه و همچنین مدیران قرارداد و حقوقی شرکت ها و سازمان ها هریک بتوانند به فراخور نیاز از آن بهره مند شوند.


فهرست مطالب

پیشگفتار 1

فصل اول کلیات و انواع فرم های قراردادی و اجزای آن
1.1 تاریخچه ی مختصری از قراردادهای ساخت 7
2.1 شرایط قراردادی استاندارد 10
1.2.1 فرم های استاندارد دیوان عمومی قراردادها 11
2.2.1 شرایط عمومی قراردادهای دولتی برای کارهای ساختمانی وعمرانی GC/Works/1 14
3.2.1 شرایط قرارداد تهیه شده توسط موسسه ی مهندسی عمران بریتانیا (ICE) 15
4.2.1 قراردادهای فیدیک 18
3.1 طبقه بندی قوانین 20
4.1 اجزای اصلی قرارداد 23
1.4.1 رضایت طرفین 24
2.4.1 ایجاب و قبول 25
3.4.1 معوض 27

فصل دوم مفاهیم دعاوی در قراردادهای ساخت و اجرا و تاریخچه ی آن 
1.2 تعریف ادعا 31
2.2 دعاوی موجه و غیرموجه 31
3.2 انواع دعاوی 33
4.2 نقض قرارداد 35
1.4.2 نقض جزیی و اساسی قرارداد 36
2.4.2 روش های برخورد با نقض اساسی مفاد قرارداد
3.4.2 خسارات جبرانی
5.2 قانون حاکم بر قرارداد و آیین دادرسی 40
6.2 تاریخچه ی برخی پرونده های قضایی
1.6.2 فهرست مقادیر کار 41
2.6.2 تغییرات 43
3.6.2 تمدید زمان و جبران خسارات تاخیر 45
4.6.2 جرایم 51
5.6.2 دعاوی پرداخت اضافی 52
6.6.2 دعاوی علت و معلولی 56
7.6.2 گزارش 57
8.6.2 مداخله ی کارفرما و دعاوی علیه مهندس مشاور 59
7.2 آینده 60

فصل سوم مناقصه و ادعا
1.3 پیشنهادات قیمت مشروط 67
2.3 انتخاب پیمانکاران شرکت کننده در مناقصه: تعیین صلاحیت 69
3.3 مهلت ارائه ی پیشنهاد قیمت 71
4.3 سوء بهره برداری پیمانکاران از ابهامات اسناد مناقصه 73
5.3 تهیه پیشنهاد قیمت و سیاست تجاری پیمانکار 76
6.3 معیارهای ارزیابی پیشنهادات قیمت 78
7.3 برنامه ی زمانبندی پیشنهادی در مناقصه 78
8.3 حقوق کارفرما در رد پیشنهادات 79
9.3 بی دقتی در تهیه پیشنهاد قیمت 81
10.3 حقوق پیمانکار در تصحیح پیشنهاد قیمت 81
11.3 حقوق پیمانکار در تصحیح پیشنهاد قیمت 82
12.3 تعهدات کارفرماو پیمانکار 83
13.3 پیشنهادات قیمت پیمانکاران جزء 84
1.13.3 پایبندی پیمانکاران جزء به پیشنهاد قیمت خود 85
2.13.3 اشتباه پیمانکار جزء در استعلام قیمت 85
14.3 اعتراضات در مناقصه 86
15.3 تمایل نامه 87

فصل چهارم پایش تاخیرها 
1.4 تاخیر 91
2.4 طبقه بندی تاخیرهای پروژه 93
3.4 تاخیرهای نابخشودنی جبران ناپذیر 95
1.3.4 جبران خسارات تاخیر 95
2.3.4 خسارات واقعی 96
4.4 تاخیرهای بخشودنی جبران ناپذیر 98
1.4.4 شرایط آب و هوایی غیرمنتظره و استثنایی 99
5.4 تاخیرهای بخشودنی جبران ناپذیر 100
1.5.4 خسارت ناشی از تاخیر کارفرما 101
2.5.4 عبارت تبرئه آمیز: عدم جبران خسارت تاخیر 102
6.4 نظارت و پیشگیری از دعاوی تاخیر و وقفه 110
1.6.4 تحویل محل کارگاه و شروع به کار 110
2.6.4 جلسات پیش از شروع کار 111
3.6.4 جلسات منظم 111
4.6.4 انتشار دستور العمل ها و نقشه ها 112
5.6.4 دستورالعمل های کارگاهی و شفاهی 113
6.6.4 برنامه و پیشرفت کار 114
7.6.4 برنامه زمانبندی تکمیل زودهنگام 117
8.6.4 سوابق و مشخصات گزارش تاخیر 118
9.6.4 پرهیز و پیشگیری حداکثری از بروز دعاوی 125

فصل پنجم کمی سازی دعاوی 
1.5 تحلیل تاخیرها 129
1.1.15 برنامه های زمانبندی 130
2.1.15 روش های تحلیل تاخیر 131
2.5 هزینه های بالاسری 142
1.2.5 بالاسری عمومی 144
2.2.5 بالاسری کار 154
3.5 دعاوی سود از دست رفته 157
1.3.5 وقفه در فعالیت و کارایی تلف شده 159
2.3.5 تکنکی های ارزیابی و تخمین هزینه بازدهی تلف شده 161
4.5 تسریع 164
1.4.5 تسریع توافقی یا دستوری 165
2.4.5 تسریع یکجانبه 166
3.4.5 تسریع سانزده 167
5.5 دعاوی تغییرات 172
1.5.5 محدودیت در دامنه تغییرات و ابلاغ آن 173
2.5.5 تغییر در مفاد قرارداد 174
3.5.5 حذف قسمتی از کار باهدف ارجاع آن به پیمانکار دیگر 175
4.5.5 انجام کارهای اضافه بر مفاد قراداد 177
5.5.5 ارزیابی تغییرات 178
6.5.5 پرداخت بر اساس روزهای کاری 186
6.5 تعدیل آحادبها 187
7.5 سرمایه ی در گردش: جبران تاخیر در پرداخت 188
8.5 واکنش پیمانکار در قبال پرداخت دیرهنگام 190

فصل ششم دعاوی پیمانکاران جزء
1.6 قراردادهای عمومی با پیمانکاران جزء 193
2.6 پیمانکاران عمکار 196
3.6 حقوق پیمانکار اصلی در اعتراض به پیمانکاران همکار 199
4.6 برنامه ی زمانبندی پیمانکاران جزء 206
5.6 تمدید زمان قراردادهای پیمانکار جزء 208
6.6 تاخیرهای پیمانکاران همکار 211
7.6 موافقت مهندس مشاور در تمدید زمان برای پیمانکار همکار 212
8.6 طراحی و نقضه های پیمانکاران جزء 213
9.6 تغییرات در کارهای قرارداد پیمانکاران جزء 214
10.6 دعاوی تاخیرو وقفه 215
11.6 جبران خسارت تاخیر 217
12.6 قوانین حاکم بر قراردادهای پیمانکاران جزئ 218

فصل هفتم راه های حل و فصل اختلاف در پروژه های ساخت و اجرا
1.7 خط مشی و نگرش تجاری 221
2.7 نقش مهندس مشاور در حل اختلاف 221
3.7 راه های حل اختلاف 222
1.3.7 نظر کارشناسی شخص ثالث 227
2.3.7 مصالحه 228
3.3.7 وساطت 229
4.3.7 حکمیت 23.2
5.3.7 داوری 234
6.3.7 دادرسی 239
4.7 پیوستگی و گسست در فرآیندهای حل اختلاف 241

فهرست مراجع 243

پیوست 1 فهرست پرونده های قضایی 245

پیوست 2 فهرست لغات اختصاری و معرفی آن 247

واژه نامه 249

فهرست الفبایی 255


ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 116
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 1
 • بازدید امروز : 38
 • باردید دیروز : 2
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 50
 • بازدید ماه : 85
 • بازدید سال : 85
 • بازدید کلی : 722