close
تبلیغات در اینترنت
خرید اینترنتی و تلفنی کتاب مهندسی دریا
loading...

فدک بوک

کتاب مهندسی دریا خرید کتاب مهندسی دریا و عرضه توسط ناشران معتبر دانشگاهی مانند انتشارات دانشگاه صنعتی شریف، انتشارات دانشگاه تهران، انتشارات امیر کبیر، انتشارات دانشگاه علم و صنعت، انتشارات دانشگاه شهید بهشتی، انتشارات دانشگاه شهید رجایی با امکان خرید کتاب از فروشگاه اینترنتی کتاب فدک بوک که پس از خرید اینترنتی کتاب و در صورت ناموجود بودن در سایت، خرید تلفنی کتاب از بانک کتاب فدک بوک انجام میگیرد و پس از ثبت سفارش در کوتاه ترین زمان ممکن…

خرید اینترنتی و تلفنی کتاب مهندسی دریا

علیرضا بازدید : 6 دوشنبه 31 ارديبهشت 1397 نظرات ()

کتاب مهندسی دریا

خرید کتاب مهندسی دریا و عرضه توسط ناشران معتبر دانشگاهی مانند انتشارات دانشگاه صنعتی شریف، انتشارات دانشگاه تهران، انتشارات امیر کبیر، انتشارات دانشگاه علم و صنعت، انتشارات دانشگاه شهید بهشتی، انتشارات دانشگاه شهید رجایی با امکان خرید کتاب از فروشگاه اینترنتی کتاب فدک بوک که پس از خرید اینترنتی کتاب و در صورت ناموجود بودن در سایت، خرید تلفنی کتاب از بانک کتاب فدک بوک انجام میگیرد و پس از ثبت سفارش در کوتاه ترین زمان ممکن به تمامی کشور ارسال می گردد.

 کتاب امواج دریا

پیشگفتار
 

امواج قدمتی به اندازه پیدایش آب در روی کره خاکی داشته و همچنان که آب را مایه حیات
می‌دانند ، شاید بتوان امواج را نیز نشانه جنب و جوش و اتصال آب به دریای بیکران هستی دانست. آب بی‌تلاطم مردابی بیش نخواهد بود و این حرکت است که آن را از رکود و سکون تبدیل به دریایی سرشار از زندگی و تازگی می‌نماید. در دنیای علم نیز امواج دریا از اولین پدیده‌هایی بود که مورد توجه دانشمندان واقع شده و بسیاری از دانشمندان تلاشهای مستمری برای بررسی و تجریه و تحلیل رفتار آن داشته‌اند. در حال حاضر نیز شناخت دقیق امواج دریا در بسیاری از حوزه های صنعتی و عمران ضروری است. طراحی و ساخت سازه‌های دریایی، کشتی‌سازی و دریانوردی، طراحی و احداث بنادر و بسیاری حوزه‌های دیگر همه متکی به اطلاعات و تجزیه و تحلیل دقیق امواج هستند. بر این اساس در کتاب حاضر سعی شده اصول علمی بررسی امواج در کنار روش‌های بکارگیری آنها بیان و امید است مورد استفاده علاقمندان قرار گیرد.
پیشاپیش از نواقص احتمالی عذر خواسته و انشاالله با تذکر صاحب‌نظران و متخصصین گرامی بتوان آنها را رفع نمود. از اساتید خود و صاحب‌نظرانی که از محضر آنها بهره برده‌ام سپاسگزارم و همه نتایج را مرهون صبوری و حمایت‌های خانواده عزیزم می‌دانم .

محمد سعید سیف

 

مقدمه

یکی از متداول ترین پدیده هایی که بر روی سطح آب مشاهده می شود، پدیده موج است. موج را می‌توان بر روی سطح آب، دریاچه ها، رود‏خانه ها، د‏ریاها، اقیانوس‌ها و هر جای دیگر که آب وجود دارد مشاهده کرد.
پدیده موج از دیرباز برای بشر شناخته شده بوده است و از زمانی که انسان تصمیم گرفت بر روی دریاها و دریاچه ها به قایقرانی بپردازد، سعی کرد تا مشخصات موج را بهتر و بیشتر بشناسد. بدین‌ترتیب از همان زمان شروع به ثبت و ضبط ویژگی های موج در دریاهای مختلف و در فصول متفاوت نمود، چرا که این امواج از یک سو می توانستند به‌عنوان یک نیروی محرکه کمکی برای دریانوردان و کشتیرانان عمل کند و از سوی دیگر می توانستند باعث درهم شکسته‌شدن کشتی ها و مرگ دریا‌نوردان گردند.
به‌ندرت می‌توان دید كه حجمی از آب در معرض اتمسفر واقع شود ولی موجی در سطح آن تشكیل نشود. این امواج نمادی از نیروهای اعمال‌شده روی سیال هستند كه منجر به تغییر‌شكل آن در مقابل عملكرد نیروهای وزن و كشش سطحی می‌شوند (دو نیرویی كه باعث قرارگرفتن یك سطح سیال به صورت هموار هستند). بنابراین، برای ایجاد امواج نیاز به نیروهایی مانند نیروی اعمال شده توسط یك تندباد یا سقوط یك سنگ روی آب می باشد. با ایجاد امواج، نیروهای وزن و كشش سطحی فعال شده و باعث پیشروی امواج می شوند. این مسئله همانند ایجاد نوسان به علت كشش یك سیم است كه می تواند باعث تولید یك صدای خوشایند شود.
بنا به اندازه نیروهای اعمال‌شده روی آب، امواج در همه اندازه ها و شكلها تشكیل می‌شوند. یك مثال ساده، ایجاد امواج با اندازه های مختلف در اثر برخورد یك سنگ كوچك و یا بزرگ با سطح آب می باشد. بعلاوه، سرعت های برخورد مختلف، امواج با اندازه های متفاوت ایجاد می كنند كه نشان‌دهنده و اهمیت نیروهای فشار اعمال شده روی سیال و همچنین مقدار سیال جابه‌جا شده است. جاذبه ماه، خورشید و دیگر اجرام سماوی، بلندترین نوع امواج آبی شناخته شده یعنی امواج جزری‌ومدی را تولید می كنند. این امواج نیمی از دور زمین را احاطه كرده و با سرعتهای زیادی حركت می كنند. در مقابل، طول موجی كوتاه-ترین امواج می تواند كمتر از یك سانتیمتر باشد. اندازه طول موج، ایده ای از اندازه نیروهای اعمال‌شده روی امواج را بدست می دهد. برای مثال، هر چه موج طولانی تر باشد، اثر ثقل(شامل اثرات زمین، ماه و خورشید) نسبت به كشش سطحی مهمتر است.
اهمیت امواج از بسیاری جهات قابل توجه است. هر بنایی كه در كنار یك محیط دریایی یا درون آن است، در معرض تاثیر موج قرار دارد. در ساحل، موج می تواند منجر به حركت رسوب در امتداد ساحل شده و یا باعث فرسایش یا ایجاد خسارت به سازه ها در طی طوفان شود. در محیط دریایی، سكوهای نفتی ساحلی باید بدون اینكه خسارت ببینند، بتوانند طوفانهای سخت را تحمل كنند. برای تأمین این منظور، در عمق های حفاری كنونی كه متجاوز از 300 متر است، نیاز به ساخت سازه های عظیم و پرهزینه می باشد. بر روی آب نیز، همه كشتی ها در معرض برخورد امواج هستند و كشتی های بی‌شماری در اثر امواجی كه ارتفاع آنها تا 34 متر هم بوده، غرق شده اند. به علاوه، هر كشتی كه در آب حركت می كند یك میدان فشار و لذا امواجی را تولید می كند كه بخش قابل توجهی از مقاومت در برابر حركت كشتی را موجب می شوند.
اهمیت و كاربرد
دریاها پیوسته تحت تأثیر نیروهای طبیعی هستند كه در آنها امواج را به وجود می آورند. به‌طور كلی، می‌توان امواج دریا را به پنج دسته تقسیم كرد: امواج صوتی، امواج مویینگی، امواج گرانش سطحی، امواج داخلی و امواج سیاره‌ای. امواج صوتی بسیار كوچك بوده و ناشی از تراكم‌پذیری آب می‌باشند. نیروهای گرانشی وارد بر ذرات آب در سطح دریا (مرز بین آب و هوا) موجب ایجاد امواج سطحی و در مرز بین لایه های آب با چگالی های متفاوت، موجب ایجاد امواج داخلی می‌شوند. امواج مویینگی كه دارای ارتفاع كم و بسامد زیاد می باشند، نیز بر اثر اندركنش كشش سطحی و آشفتگی ناشی از باد در مرز بین آب‌وهوا شكل می‌گیرند. برعكس، امواج سیاره ای یا رازبی بسیار بزرگ مقیاس بوده و در اثر بر هم‌خوردن تعادل گردابه ناشی از تغییرات عمیق یا عرض جغرافیایی بوجود می‌آیند (Mussel , 1988). تمامی این امواج می توانند همزمان در دریا به وجود آیند اما مهمترین آنها برای مهندسین، امواج سطحی (گرانشی) می‌باشند. این امواج بیشترین تاثیر را بر روی سازه های دریایی و ساحلی داشته و از اینرو مهمترین عامل محیطی هستند که باید در طراحی ها در نظر گرفته شوند. وجود این امواج باعث می شود که طراحی سازه ها در دریا کاملاً متفاوت از طراحی آنها در خشکی باشد (Coda , 2000).
از آنجایی‌که امواج یکی از پیچیده ترین و متغیرترین پدیده های طبیعی می باشند، فهم کامل خصوصیات و پیش‌بینی آنها کار چندان ساده ای نیست. پیش‌بینی امواج از این لحاظ لازم است که طراحی ایمن و اقتصادی سازه های دریایی و ساحلی مستلزم شناخت و تعیین مشخصات امواج می‌باشد. مهندسان این سازه‌ها را برای مقاصد گوناگونی طراحی و اجرا می کنند. موجشکن ها و اسکله ها در بنادر و لنگرگاه ها به منظور پهلوگیری آرام و مطمئن کشتی ها ساخته می شوند. دیوارهای دریایی و آب‌شکنها به منظور حفاظت ساحل به کار برده می شوند و سکوهای دریایی برای استخراج منابع نفت و گاز زیر دریاها به کار برده می شوند. همه این سازه ها باید در محیط دریا و در شرایط توفانی مقاوم بوده و برای اطمینان یافتن از این موضوع لازم است تا عوامل محیطی كه مهمترین آنها امواج هستند، شناخته شوند(Goda,2000). این سازه ها باید بگونه‌ای طراحی شوند كه قابلیت تحمل بارهای وارد ناشی از امواج را داشته باشند. محاسبات لازم برای تعیین بارگذاری سازه‌های دریایی شامل این موارد می باشد: الف. تعیین اقلیم امواج ب. تخمین مشخصات امواج طرح ج. انتخاب تئوری موج مناسب برای تعیین بارهای هیدرودینامیكی وارد بر سازه. در طراحی سازه های ساحلی نیز امواج دارای اهمیت فوق‌العاده‌ای هستند. امواج با نزدیك‌شدن به ساحل می‌شكنند و انرژی خود را بر روی ساحل مستهلك می كنند. در مواقع توفانی امواج نیروهای شدیدی بر سازه های طبیعی و مصنوعی وارد می‌كنند. این امواج همچنین موجب ایجاد جریانهای ساحلی و در نتیجه انتقال رسوب، فرسایش و رسوب‌گذاری می‌شوند. اطلاع از مشخصات امواج و رسوبات لازمه انتخاب سازه های محافظ ساحل و روشهای حفاظت سواحل می‌باشد. برای مثال در طراحی سازه‌ای موج‌شكن‌ها، وزن قطعات آرمور با توان سوم ارتفاع موج طرح رابطه مستقیم دارد و این بدان معنی است كه تنها 10 درصد خطا هر تخمین ارتفاع موج طرح موجب 33 درصد خطا در برآورد وزن قطعات آرمور می شود.
یك جنبه دیگر اهمیت مدلسازی امواج، اثر مستقیم آنها در اندركنش جو- دریا می باشد. این امر می‌تواند تخمین دقیق‌تر شارهای ناشی از اندر‌كنش هوا- آب را كه نقش مهمی در مدل‌سازی اقلیم و كیفیت آب دریاها دارد، ممكن سازد.

محمد سعید سیف


 


فهرست مطالب

فصل 1 مشخصات آب دریا 1

1.1 خواص عمومی آب دریا 2
1.2 نمکهای محلول 2
1.3 گازهای محلول 3
1.4 وزن مخصوص 3
1.5 رنگ و شفافیت 5
1.6 توزیع دما 5
1.7 یخ زدگی 6
1.8 خصوصیات فیزیکی و شیمیایی 6
1.9 عمده‌ترین ویژگی‌های فیزیکی 7
1.10 درجه شوری 7
1.11 سرعت صوت در آب 9

فصل 2 مبانی هیدرودینامیک 11

2.1 مقدمه 13
2.2 معادلات حركت اویلر برای سیال غیرویسكوز 13
2.3 معادلات پیوستگی 16
2.4 پتانسیل سرعت 17
2.5 انتگرال معادله حركت اویلر: معادله برنولی 19
2.6 معادله لاپلاس 22
2.7 تابع جریان 22
2.8 جریانهای ساده 24
1.8.2 جریانهای یكنواخت 26
2.8.2 چشمه و چاه 26
2.8.3 دو قطبی(DOUBLET OR DIPOLE) 27
2.8.4 چند قطبی(MULTIPLES) 30
2.8.5 جریان حول یك استوانه 31
2.9 ویسکوزیته 32
2.10 نیروی درگ 34
2.11 مشخصات مقاطع خط جریانی 35

فصل 3 امواج منظم 39

3.1 مقدمه 40
3.2 امواج منظم 42
3.2.1 تئوری پتانسیل 44
3.2.2 پتانسیل سرعت 44
3.2.3 شرط پیوستگی و معادله لاپلاس 45
3.2.4 شرایط مرزی بستر دریا 46
3.2.5 شرط مرزی دینامیکی سطح آزاد 47
3.2.6 شرط مرزی سینماتیکی سطح آزاد 49
3.3 سرعت فاز 52
3.4 سینماتیک ذره آب 53
3.4.1 سرعت‌ها 53
3.4.2 جابه‌جایی‌ها 55
3.4.3 خط سیر 55
3.4.4 شتاب‌ها 57
3.4.5 فشار 57
3.4.6 انرژی موج 58
3.5 انتقال انرژی یا توان 61
3.6 موج گروهی 62
3.7 سرعت گروهی 65

فصل 4 امواج نامنظم 71

4.1 مقدمه 72
4.1.1 برهم نهی امواج 72
4.1.2 اندازه‌گیری مشخصات امواج 74
4.1.3 تحلیل آماری ساده امواج 76
4.1.4 تحلیل اطلاعات ثبت شده امواج 79
4.1.5 طیف انرژی امواج 83
4.1.6 طیف استاندارد موج 87
1.4.7 ممان‌های طیفی SPECTRAL MOMENTS 90

فصل 5 امواج غیر خطی 95

5.1 مقدمه 96
5.2 امواج استوکس 97
5.3 امواج کنوئیدال(CNOIDAL WAVE) 103
5.4 امواج یكتا (SOLITARY WAVE) 105
5.5 امواج عددی تابع جریان 108
5.6 کاربرد تئوری موج 110
5.6.1 محدوده کاربرد 111

فصل 6 اطلاعات آماری امواج 117

6.1 مقدمه 118
6.2 نمونه‌های چشمی 118
6.2.1 کدهای وضعیت دریا 118
6.2.2 نمونه‌های مشاهده شده برای ارتفاع و دوره تناوب امواج 119
6.3 اطلس امواج 121
6.3.1 نمونه‌های مشاهده شده 121
6.3.2 هیند کستینگ (HIND CASTING) 123
3.3.6 آمار اندازه‌گیری شده امواج 124
6.4 شرایط دریایی
6.5 اطلاعات باد در بنادر
6.5.1 اطلاعات باد در خلیج فارس 131
6.5.2 اطلاعات باد در دریای خزر 135
6.6 اطلاعات جامع امواج در کشور 136
6.6.1 اطلاعات امواج در خلیج فارس 136
6.6.2 امواج در دریای خزر 143

فصل 7 امواج بلند 149

7.1 جزرومد 150
7.2 نیرو های تولیدکننده جزرومد 151
7.3 چرخه جزرومدی شدید و خفیف 153
7.4 اختلاف روزانه جزرومدی 154
7.4.1 نیروهای مولد جزرومد 160
7.4.2 تحلیل و پیش بینی جزرومد 162
7.5 تسونامی 162
7.5.1 نظریه‌های تولید تسونامی 163

فصل 8 تغییر شکل امواج 165

8.1 تولید و نمو موج به وسیله باد 166
8.1.1 مدت وزش باد و طول بادگیر 168
8.2 تأثیر سواحل بر امواج 170
8.2.1 انکسار موج 170
8.3 شکست امواج در آب کم عمق 170
8.4 تفرق موج 172
8.5 انعکاس موج 172

فصل 9 نیروی ناشی از امواج روی سازه‌های فراساحلی 175

9.1 مقدمه 176
9.2 جرم افزوده 177
9.3 معادله موریسون 179
9.4 نیروهای ناشی از تئوری ایری 182
9.5 تئوری فرود-کریلوف 185
9.6 تئوری عمومی 185
9.7 تئوری تفرق 186
9.8 حل تحلیلی نیروی تفرق موج روی پایه استوانه ای بزرگ 191
9.9 حل تحلیلی برای یک استوانه عمودی 193
9.10 محاسن تفرق 196
9.11 نیروهای کوبشی و ضربتی موج 198

فصل 10 تحلیل آزمایشگاهی و عددی امواج 203

10.1 موج سازها و انواع آنها 203
10.1.1 موج‌ساز هوایی 203
10.1.2 موج‌ساز پیستونی 205
10.1.3 موج‌ساز لولایی 206
10.1.4 موج‌ساز گوه ای 209
10.1.5 مقایسه انواع موج‌سازها 209
10.2 جاذب‌های انرژی از امواج 211
10.3 حوضچه‌های آرامش و موج‌شکن‌ها 215
10.3.1 موج‌شکن‌های شناور 215
10.3.2 موج‌شکن‌های شیبدار سنگی 219

مراجع 225کتاب طراحی و نصب خطوط لوله دریایی

 

فهرست مطالب


فصل1 مقدمه 1

1-1 مقدمه 1


فصل 2 اصول طراحی 7

1–2 مقدمه 7
2–2 الزامات اساسی 8
1– 2-2 الزامات عملکردی 8
2– 2–2 الزامات مراجع ذی‌صلاح 9
3–2– 2 اثر زیست‌محیطی 10
3-2 محاسبات جریان 11
1-3-2 کلیات 11
2-3-2 پارامترهای عملیاتی 13
3-3-2 تعیین اندازه خط لوله 13
4-3-2 شبیه‌سازی‌های جریان 14
4-2 فعالیت‌های شناسایی سایت 17
1-4-2 کلیات 17
2-4-2 شناسایی ژئوفیزیکی 18
3-4-2 شناسایی ژئوتکنیکی 19
4-4-2 نمونه‌گیری خاک و تست در محل 19
5-4-2 تست آزمایشگاهی 22
5-2 داده‌های هوایی-دریایی 22
1-5-2 کلیات 22
2-5-2 باد، موج‌ها و جریان 23
3-5-2 جمع‌آوری داده‌های موج 24
4-5-2 پارامتر‌های طراحی 26
6-2 انتخاب مسیر 27
1-6-2 کلیات 27
2-6-2 نقشه‌های تراز 29


فصل3 مواد 31

1-3 مقدمه 31
2-3 جنس خاک 32
1-2-3 کلیات 32
2-2-3 دسته‌بندی خاک بستر دریا 33
3-2-3 مواد خاکریز 35
3-3 جنس خط لوله 36
1-3-3 کلیات 37
2-3-3 استحکام، چقرمگی و قابلیت جوشکاری 38
3-3-3 مقاومت سرویس ترش 42
4-3-3 ساختار میکروسکوپی فولاد و مقاومت خوردگی 44
4-3 آندهای از بین رونده 45
1-4-3 کلیات 45
2-4-3 آلیاژ روی 46
3-4-3 آلیاژ آلومینیوم 47
5-3 مواد تشکیل دهنده اجزاء خط لوله 48
1-5-3 کلیات 48
2- 5-3 جنس اجزاء برای سرویس ترش 48
6-3 مواد پوشش‌کاری و عایق‌کاری 49
1-6-3 کلیات 49
2-6-3 خواص مواد 49


فصل 4 بارها 51

1-4 مقدمه 51
2-4 بارهای عملیاتی 52
1-2-4 کلیات 52
2-2-4 فشار داخلی 52
3-2-4 سیستم‌های کنترل فشار 52
4-2-4 دماها 57
3-4 بارهای محیطی 57
1-3-4 کلیات 57
2-3-4 نیروهای هیدرودینامیکی 58
3-3-4 ضرایب نیروی هیدرودینامیکی 62
4-4 بارهای تصادفی 65
1-4-4 کلیات 65
2-4-4 بارهای ناشی از اشیاء سقوط کرده 66
3-4-4 بارهای تور ماهیگیری 66
5-4 بارهای نصب 69


فصل 5 خطرپذیری و ایمنی 71

1-5 مقدمه 71
2-5 خط مشی و فلسفه ایمنی 72
3-5 مدیریت خطرپذیری 73
1-3-5 کلیات 73
2-3-5 شناسایی خطر 75
4-5 معیار پذیرش خطرپذیری 77
1-4-5 کلیات 77
2-4-5 تحلیل هزینه و سود 79
5-5 ارزیابی خطرپذیری 80
1- 5-5 کلیات 80
2-5-5 اقدامات کاهش‌دهنده ریسک 81
3- 5-5 مثال: خطر ناشی از آسیب لنگر 82
6-5 جنبه‌های خاص ریسک 87
1-6-5 شیرهای جداکننده زیردریایی 87
2-6-5 اتصالات جوشی یا فلنجی 88
3-6-5 خوردگی در خطوط لولهHP/HT 89
7- 5 داده‌های آماری 89


فصل 6 طراحی 91

1-6 شرایط طراحی 91
1-1-6 کدها و استانداردها 91
2-1-6 حالات حدی بهره‌دهی 93
3-1-6 حالات حدی نهایی 93
4-1-6 شرایط نسبی ایمنی 94
2- 6 تعیین ضخامت دیواره 95
1-2-6 کلیات 95
2-2-6 روش‌های طراحی 96
3-2-6 تعریف کلاس مکانی 97
4-2-6 ضخامت دیواره مطابق با سندDNV OS-F101 99
5-2-6 مقایسه کد و مقررات ملی ضخامت دیواره 101
6-2-6 ماهیگیری با تور کیسه‌ای و فشار هیدرواستاتیکی 107
7-2-6 مثالی از طراحی ضخامت دیواره 114
3-6 پایداری هیدرودینامیکی 115
1-3-6 کلیات 115
2-3-6 فعالیت‌های طراحی 117
3-3-6 شرایط و الزامات طراحی 125
4-3-6 مدل طراحی پایداری استاتیکی 126
5-3-6 مدل طراحی پایداری دینامیکی 127
6-3-6 برهم‌کنش لوله و خاک 128
4-6 ارزیابی دهانه آزاد 136
1-4-6 کلیات 136
2-4-6 گروه‌بندی دهانه آزاد 137
3-4-6 داده‌های خط لوله و دهانه آزاد 138
4-4-6 تحلیل استاتیکی 140
5-4-6 تحلیل دینامیکی 143
6-4-6 تحلیل خستگی 144
5-6 انبساط و کمانش کلی 148
1- 5-6 کلیات 148
2-5-6 انبساط خط لوله 149
3- 5-6 کمانش خط لوله 154
4- 5-6 کمانش انبساطی عمودی 156
6-6 عایق‌کاری و جلوگیری از خوردگی 162
1-6-6 کلیات 162
2-6-6 خوردگی فولاد در آب دریا 163
3-6-6 جلوگیری از خوردگی داخلی 165
4-6-6 پوشش بازدارنده خارجی 168
5-6-6 عایق‌کاری حرارتی 169
7-6 حفاظت کاتدی 172
1-7-6 کلیات 172
2-7-6 الزامات جریان و پتانسیل حفاظتی 173
3-7-6 شکنندگی هیدروژنی 175
4-7-6 طراحی آند از بین رونده 176
5-7-6 روش اعمال جریان 185
6-7-6 عایق‌کاری الکتریکی 186
7-7-6 تداخل جریان هرز 187
8-6 خم‌ها، اجزاء و سازه‌ها 188
1-8-6 کلیات 188
2-8-6 اتصالات 188
3-8-6 شیرها و سایر اجزاء 189
4-8-6 سازه‌ها 190


فصل 7 ساخت 191

1-7 مقدمه 191
2-7 تولید خط لوله 193
1-2-7 کلیات 193
2-2-7 استانداردسازی 194
3-2-7 لوله‌های بدون درز 195
4-2-7 لوله‌های جوش شده 197
5-2-7 خواص معین‌شده‌ی فولادهای خط لوله 201
6-2-7 خم‌های شکل‌دهی‌شده با روش گرم 205
7-2-7 روکش‌کاری، آسترکاری و روکش‌کاری جوشی 206
8-2-7 تست درحین ساخت لوله 208
3-7 پوشش‌کاری داخلی 211
1-3-7 کلیات 211
2-3-7 آماده‌سازی سطح 212
3-3-7 اپوکسی اتصال یافته با گداخت 212
4-3-7 رنگ اپوکسی 213
5-3-7 بازرسی و تست رنگ اپوکسی 213
4-7 پوشش ضدخوردگی خارجی 214
1-4-7 کلیات 214
2-4-7 آماده‌سازی سطح 215
3-4-7 پوشش انامل قیری 217
4-4-7 پوشش‌های پلی‌الفینی سه‌لایه 219
5-4-7 اپوکسی پیوندیافته با گداخت 221
6-4-7 پوشش الاستومری (نئوپرن) 222
7-4-7 عایق‌کاری حرارتی 223
8-4-7 بازرسی و تست 225
9-4-7 سایر سیستم‌های پوشش‌کاری 227
5-7 ساخت آند 229
1-5-7 کلیات 229
2-5-7 مغزی تقویت‌کننده 231
3-5-7 مواد آلیاژی 232
4-5-7 ریخته‌گری‌ 232
5-5-7 عیوب آند 234
6-5-7 اتصالات الکتریکی 235
7-5-7 رنگ‌کردن و علامت‌گذاری 236
8-5-7 بازرسی و تست 236
6-7 نصب آند 238
1-6-7 کلیات 238
2-6-7 نصب آند 238
3-6-7 اتصال الکتریکی 240
4-6-7 پرداخت‌کاری 241
7-7 پوشش بتونی 241
1-7-7 کلیات 241
2-7-7 طراحی مخلوط بتنی 242
3-7-7 آرماتور 242
4-7-7 پاشش 242
5-7-7 اکستروژن 244
6-7-7 بتن‌ریزی با قالب لغزنده 245
7-7-7 عمل‌آوری بتون 245
8-7-7 بازرسی و تست 245
9-7-7 اتصالات آند 250
8-7 علامت‌گذاری ، جابجا کردن و تعمیر 250
1-8-7 کلیات 250
2-8-7 علامت‌گذاری 251
3-8-7 جابجایی، انتقال و انبارداری 252
4-8-7 تعمیرات 253
9-7 اجزا و اتصالات 254
1-9-7 کلیات 254
2-9-7 ساخت اجزا 254
3-9-7 لوله‌های بالارونده و انحناهای انبساطی 255
3-9-7 مجموعه‌های سه‌راهه‌ها و شیر 257
5-9-7 ارسال‌کننده‌ها و دریافت‌کننده‌ها‌ی پیگ 258


فصل 8 نصب 259

1- 8 مقدمه 259
2- 8 ایجاد تغییرات در بستر دریا 260
1-2- 8 کلیات 260
2-2- 8 پیش‌کانال‌کنی 261
3-2- 8 تکیه‌گاه‌های خط لوله 261
4-2- 8 تقاطع‌ها 262
3- 8 مونتاژ لوله 263
1-3- 8 کلیات 263
2-3- 8 جوشکاری محیطی 264
3-3- 8 برآورد مهندسی بحرانی 269
4-3- 8 پوشش اتصال میدانی 276
5-3- 8 اتصالات مکانیکی 281
4- 8 لوله‌گذاری 281
1-4-8 کلیات 281
2-4-8 نصب Sشکل 283
3-4-8 نصب Jشکل 285
4-4-8 قرقره‌پیچی 286
5-4-8 نصب به روشpiggy-back 286
6-4-8 اجزاء درون خط 288
7-4-8 رهاسازی و بازیابی خط‌لوله 288
5- 8 یدک‌کشی، کشیدن، حفاری اریب 290
1-5-8 کلیات 290
2-5-‌8 یدک‌کشی روی کف و کشیدن 292
3-5-8 یدک‌کشی خارج از کف، سطحی و با عمق کنترل‌شده 292
4- 5-8 دسته‌ خطوط لوله 293
5-5-8 حفاری اُریب 294
6- 8 لوله‌های بالارونده، مدخل‌های ساحلی و نقاطtie-in 296
1-6-8 کلیات 296
2-6-8 نصب بالارونده (رایزر) 297
3-6-8 ساخت ورودی ساحلی 298
4-6-8 عملیاتtie-in 301
5-6-8 اتصال خط لوله انشعابی 304
7- 8 کانال‌کنی و خاکریزکردن 304
1-7-8 کلیات 304
2-7-8 آبفشانی و برش (خاکبرداری) 305
3-7-8 شیار زدن 307
4-7-8 خاکریزکردن مصنوعی 308
5-7-8 پوشش‌های محافظ 309
8- 8 پیش راه‌اندازی 309
1- 8-8 کلیات 309
2- 8-8 پرکردن خط لوله از آب(flooding) و انجام هیدروتست 310
3- 8-8 اندازه‌گیری 313
4-8-8 تمیزکاری (پاکسازی) 315
5- 8-8 آب‌زدایی 317
6- 8-8 خشک کردن 318
7- 8-8 پاکسازی با نیتروژن 319


فصل 9 بازبینی و مستندسازی 321

1-9 مقدمه 321
2-9 الزامات کلی 322
1-2-9 کلیات 322
2-2-9 مدیریت کیفیت 322
3-2-9 فرمت‌های اسناد 322
4-2-9 ارتباط (پیام‌رسانی) 323
5-2-9 دفتر ثبت اسناد 324
6-2-9 بازبینی و پذیرش اسناد 324
7-2-9 موارد مغایرت 325
3-9 طراحی 325
1-3-9 مبنای طراحی 325
2-3-9 مستندسازی طراحی 326
3-3-9 نقشه‌های طراحی 326
4-9 تهیه و ساخت 327
1-4-9 کلیات 327
2-4-9 تولید خط لوله 327
3-4-9 ساخت آند 330
4-4-9 پوشش‌کاری لوله 332
5-4-9 سایر تدارکات 333
5-9 نصب 334
1-5-9 کلیات 334
2-5-9 دستورالعمل‌های نصب 334
3-5-9 مهندسی و مدیریت قرارداد 335
4-5-9 روش‌های نصب 336
5-5-9 گزارش ساخت 340
6-9 اسناد اجرا‌شده 342
1-6-9 کلیات 342
2-6-9 سیستم‌های مدیریت خط لوله 342


فصل10 لوله‌های انعطاف‌پذیر 344

1-10 مقدمه 345
1-1-10 کلیات 345
2-1-10 اولین لوله‌های انعطاف‌پذیر زیردریایی در دنیا 347
3-1-10 مشخصات لوله انعطاف‌پذیر چند‌لایه 348
2-10 ساختار لوله انعطاف‌پذیر 350
1-2-10 کلیات 350
2-2-10 اسکلت داخلی 351
3-2-10 آستر داخلی 352
4-2-10 محافظ فشار 353
5-2-10 محافظ کشش 354
6-2-10 نوارپیچی نگهدارنده 355
7-2-10 غلاف بیرونی 356
8-2-10 لایه‌های اضافی 356
3-10 طراحی لوله انعطاف‌پذیر 357
1-3-10 کلیات 357
2-3-10 شرایط بار 358
3-3-10 طراحی سطح مقطع 361
4-3-10 اتصال انتهایی 364
5-3-10 طراحی سیستم 365
6-3-10 تحلیل دوره عمر سرویس 370
4-10 ارزیابی مواد 376
1-4-10 کلیات 376
2-4-10 مواد فلزی 376
3-4-10 مواد پلیمری 378
4-4-10 رزین اپوکسی 378
5-4-10 پلیمرهای تقویت‌شده با الیاف (فیبر) 379
5-10 ساخت 379
1- 5-10 کلیات 379
2- 5-10 لوله 380
3-5-10 اتصال انتهایی 381
4-5-10 تست پذیرش کارخانه‌ای 381
5-5-10 بسته‌بندی و بارگیری 382
6-10 نصب و تعیین کیفیت لوله 383
1-6-10 نصب 383
2-6-10 ارزیابی لوله انعطاف‌پذیر 385
3-6-10 تست نمونه اولیه 386


فصل11 عملیات 393

1-11 مقدمه 393
2-11 تضمین جریان 394
1-2-11 کلیات 394
2-2-11 کاهش انسداد جریان 394
3-11 عملیات، نگهداری و رهاسازی 396
1-3-11 کلیات 396
2-3-11 راه‌اندازی و عملیات 396
3-3-11 نگهداری 398
4-3-11 تغییرات شرایط طراحی 398
5-3-11 از کار انداختن و رها‌سازی 399
6-3-11 پیگ‌رانی در خط لوله 400
4-11 بازرسی در حین سرویس 400
1-4-11 کلیات 400
2-4-11 بازرسی در حین راه‌اندازی 401
3-4-11 بازرسی دوره‌ای 401
5-11 ارزیابی تعمیر 404
1-5-11 کلیات 404
2-5-11 عیوب لوله 405


اختصارات 407

واژه‌نامه 413

مراجع 425

کتاب‌ها و مقاله‌ها 428

فهرست الفبائی 431

 

 

کتاب برنامه نویسی حرفه ای نرم افزار فلوئنت FLUENT اثر سالاری

برنامه نویسی حرفه ای نرم افزار فلوئنت FLUENT اثر سالاری

مطالعه این کتاب به تمام دانشجویان رشته های مهندسی مکانیک، شیمی، هوافضا ، مهندسی دریا و تمام مهندسین و پژوهشگرانی که با موضوعات مختلف حل عددی جریان های سیال، مسائل انتقال حرارت و فرایندها سروکار دارند توصیه می شود. با یادگیری و تسلط بر این زبان برنامه نویسی قادر خواهید شد تا بسیاری از پروژه های تحقیقاتی، صنعتی و دانشگاهی را انجام دهید. در تالیف این کتاب توجه خاصی بر خودآموز بودن مطالب آن شده و از مثال های کاربردی بسیار متعدد و متنوعی استفاده شده است.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 116
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 1
 • بازدید امروز : 3
 • باردید دیروز : 2
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 15
 • بازدید ماه : 50
 • بازدید سال : 50
 • بازدید کلی : 687